12-12-15  SWEDE UMBACH TOURNAMENT  (@ Auburn)

Central-Phenix City 192,  Smiths Station 133, Jeff Davis 110, SAINT JAMES 106, Prattville 103,
  Robert E. Lee 98, Chelsea 97, Benjamin Russell 86, Fort Walton Beach, FL 83, Wetumpka 81,
Opelika 72, Auburn 51, Catholic-Montgomery 48


  106 #   Jackson Howard  (STJ) received a first round bye
              Brantley Ledbetter (CHE) defeated Howard                                                Dec        10 - 4
              Howard defeated Colwyn Mason  (FTW)                                                    Fall          0:41
              Howard defeated Nehemiah Scott  (AUB)                                                   Dec         4 - 2
              Howard defeated Gerell Hawkins  (LEE)                                                     Fall         3:15

              Brantley Ledbetter  (CHE) defeated Howard                                               Dec         5 - 4     (11 points - fourth place)

  113 #  
Thad Tatum  (STJ) received a first round bye
              Kedrick Hamilton  (LEE) defeated Tatum                                                    Fall         0:38

              Tatum received a second round consolation bye
              Tatum defeated Isaac Arnett  (S S)                                                               Dec         3 - 2
              R.J. Leon (FTW) defeated Tatum                                                                 Fall         1:36    
( 2 points)

  120 #   Bennet Blankenship  (STJ) defeated Houlton Moates  (AUB)                    Dec          6 - 3
              James Sutton  (J D) defeated Blankenship                                                   Fall          0:40
              Saxon Coker  (B R) defeated Blankenship by forfeit                                                          
    ( 2 points)


  126 #   Travis Hamilton  (STJ) defeated Scott Johnson  (B R)                                Dec         11 - 5
             
Angelo Farrow  (OPE) defeated Hamilton                                                   Fall          0:41
              Jake Norman  (PRA) defeated Hamilton                                                      Dec          6 - 4 
   ( 2 points)

  132 #  
Jack Burt  (STJ) defeated Clay Spivey  (WET)                                            Fall          2:34
              Jacob Goodwin  (S S) defeated Burt                                                             Fall          3:34

              Burt defeated Will Nist  (AUB)                                                                    Fall          1:25
              Burt defeated Davis Gafford  (OPE)                                                             Fall          4:39
              Deshon Calhoun  (J D) defeated Burt                                                           Dec         14 - 8   
(10 points)

  138 #   Connor Cleveland  (FTW) defeated Elijah Glenn  (STJ)                             Fall           0:53
              Glenn received a consolation round bye
              Glenn defeated Kris Davis  (OPE)                                                                Fall          3:18
              Glenn defeated Ken Marvin  (AUB)                                                             Fall          1:08

              Kristian Scott  (CPC) defeated Glenn                                                           Fall          2:31
   ( 7 points)


  145 #   Geoffrey Murray (STJ) received a first round bye
              Murray defeated Ja'Michael Goldsmith  (LEE)                                           M D         12 - 1
              Ladonte Smith  (J D) defeated Murray                                                         Fall           3:30
              Murray defeated Blake Bailey  (CHE)                                                         Fall           2:07
              Murray defeated Chris Washington  (S S)                                                    Dec           4 - 2 
   (15 points - THIRD PLACE)

  152 #   Mason Pattie  (STJ) received a first round bye
              Pattie defeated Connor Rainey  (PRA)                                                         Fall           3:23
              Pattie defeated Jaret Gallops  (WET)                                                            Dec          5 - 2
              Robert Morales  (CPC) defeated Pattie                                                         Fall           3:42     (18 points - SECOND PLACE)


  160 #  
Will Prater  (STJ) received a first tround bye
              Prater defeated Jonathan Foshee  (AUB)                                                      Dec           5 - 4

              Gabe Keating  (CAT) defeated Prater                                                           Dec           7 - 1
              Nathan Spillers  (CPC) defeated Prater                                                         Dec           6 - 2 
   (  4 points)

  170 #  
(no STJ competitor)

  182 #   (no STJ competitor)

  195 #   (no STJ competitor)

  220 #   Richard Williamson  (STJ) received a first round bye
              Williamson defeated Nick Woodward  (FTW)                                             Fall            0:49
              Williamson defeated Ajani Black  (CPC)                                                     Fall            0:52
              Williamson defeated James Dawson  (OPE)                                                Fall            1:58    (26 points - 220 # CHAMPION)

  285 #   Mitchell Wilson  (STJ) received a first round bye
              Joseph Pearson  (FTW) defeated Wilson                                                      Fall            1:13
              Wilson received a second round consolation bye
              Wilson defeated Kyle Nix  (PRA)                                                                Fall             2:20
              Wilson defeated Jarrett Barnes  (J D)                                                           SV-1           6 - 4

              Deandre Ivey  (CPC) defeated Wilson                                                          Fall            1:49   (  9 points - fourth place)



 RETURN TO THE 2015-16 SAINT JAMES WRESTLING HOMEPAGE