1/9/16  JULIAN McPHILLIPS INVITATIONAL TOURNAMENT  (@ SAINT JAMES)

SAINT JAMES 172, Holtville 150, Jeff Davis 129, Robert E. Lee 104, Wetumpka 99, Park Crossing 94,
Prattville Christian 79, Opelika 70, Beauregard 62, Catholic 61, Sidney Lanier 61, Elmore County 60, Beulah 14, G.W. Carver 10


Jackson Howard       108 # CHAMPION
Mason Pattie             154 # CHAMPION
Richard Williamson  197 # CHAMPION




  108 #   Jackson Howard  (STJ) received a first round bye
              Howard received a second round bye
              Howard defeated Dailan Green  (J D)                                                          Dec          7 - 3
              Howard defeated Kedrick Hamilton  (LEE)                                                Fall           -----     (22 points - CHAMPION)

  115 #  
Thad Tatum  (STJ) received a first round bye
              Tatum defeated Emileigh Dunson  (BEU)                                                   Fall           -----
              Tristan Watson  (HOL) defeated Tatum                                                       Fall           -----
              Zachary Greene  (LEE) defeated Tatum                                                      Fall           -----     (  6 points)

  122 #   Trey Gaines  (STJ) defeated Fisher Wall  (E C)                                          Fall           -----
              Jacob Van Northington  (P C) defated Gaines                                             Dec           8 - 5
              Gaines recieved a second round consolation bye

              Darian Smith  (J D) defeated Gaines                                                           Fall           -----     (  4 points)


  128 #   Jack Burt (STJ) defeated Tyler McLain  (BEA)                                          Fall          -----
              Burt defeated Austin Rhodes  (HOL)                                                          Fall          -----
              Cameron Spurlin  (WET) defeated Burt                                                      O T          6 - 4
              Burt defeated David Wood  (E C)                                                                Fall          -----
              Burt defeated Austin Rhodes  (HOL)                                                          Dec          4 - 2   (18 points - THIRD PLACE)

  134 #   (no STJ competitor)

  140 #   Elijah Glenn  (STJ) received a first round bye
              Green defeated Noah Wood  (E C)                                                              Fall          -----
              Vershone Graham  (WET) defeated Glenn                                                  Fall          -----
              Green defeated Reggie McQueen  (P C)                                                     Dec          8 - 6

              Brady Richardson  (HOL) defeated Glenn                                                  Fall          -----   (11 points - FOURTH PLACE)


  147 #  
Geoffrey Murray (STJ) received a first round bye
              Murray defeated Logan Townson  (WET)                                                  Fall           -----

              Murray defeated Blake Johnson  (PCA)                                                     Dec           5 - 1
              Ladonte Smith  (J D) defeated Murray                                                       Dec           6 - 2  (18 points - SECOND PLACE)

  154 #   Mason Pattie (STJ) received a first round bye
              Pattie defeated Reuben Garrison  (S L)                                                      Fall           -----
              Pattie defeated Jaret Gallops  (WET)                                                          Dec          3 - 2
              Pattie defeated Peyton Johnson  (HOL)                                                      Dec          5 - 3  (22 points - CHAMPION)

  162 #  
Will Prater  (STJ) received a first round bye
              Prater defeated Mason Ford  (HOL)                                                           Dec          11 - 4
              Gabriel Keating  (CAT) defeated Prater                                                     M D          11 - 2
              Prater defeated Preston Kosciuszko  (PCA)                                               Dec            6 - 4
              Prater defeated Mason Ford  (HOL)                                                           M D           9 - 1
(13 points - THIRD PLACE)

 

  172 #  
T. Diebel  (STJ) received a first round bye
              Trent Barrett  (WET) defeated Diebel                                                         Dec         12 - 5
              Diebel defeated Kenneth Henderson  (BEU)                                              Fall           -----
              Diebel defeated Perry Alley  (BEU)                                                           Fall           -----
              Diebel defeated Anterio Posey  (LEE)                                                        Fall           -----
              Diebel defeated Kyle Hugley  (BEA)                                                         Fall           -----  (18 points - THIRD PLACE)

  184 #   (no STJ competitor)

  197 #   Richard Williamson  (STJ) received a first round bye
              Williamson defeated Bailey Saggus  (OPE)                                               Fall           -----
              Williamson defeated Bryan Holt  (PCA)                                                    Fall           -----
              Williamson defeated Juwan Blackmon  (LEE)                                           Dec           7 - 6   (24 points - CHAMPION)
             
 
  222 #   Mitch Matthews  (STJ) received a first round bye
              James Dawson  (OPE) defeated Matthews                                                 Fall           -----
              Matthews received a consolation second round bye

              Mel Koontz (CAT) defeated Matthews                                                       Fall           -----


  287 #   Mitchell Wilson  (STJ) received a first round bye
              Seth Craig  (P C) defeated Wilson                                                              Fall           -----
              Wilson received a consolation second round bye

              Callahan Saggus  (OPE) defeated Wilson                                                   Fall           -----




 RETURN TO THE 2015-16 SAINT JAMES WRESTLING HOMEPAGE