1/2/16   RUMBLE in the JUNGLE  (@ Cleburne County)

Central-Phenix City 190, Bob Jones 187, Weaver 155, Alexandria 113, Saint Clair County 111, Leeds 101, Holtville 99,
SAINT JAMES 95, Cleburne County 87, Saks 83, Beauregard 55, Ohatchee 43, Piedmont 40, Ranburne 27, Lincoln 11

Austin Johnson         134 # CHAMPION
Richard Williamson  197 # CHAMPION




  108 #   Jackson Howard  (STJ) defeated Reed Hill  (OHA)                                    Fall          2:00
              Zaveian Toney  (B J) defeated Howard                                                       Dec         15 - 9
              Howard defeated Spencer Gordon  (HOL)                                                  Dec          7 - 2
              Howard defeated Eli Sims  (LEE)                                                               Fall           0:43
              Dylan Turner  (C C) defeated Howard                                                        M D        12 - 2

  115 #  
Zaderian Toney  (B J) defeated Thad Tatum  (STJ)                                     Fall           1:10
              Tatum received a second round consolation bye
              Tatum defeated Matthew Williamson  (C C)                                               Fall           2:00
              Peyton Marrs  (OHA) defeated Tatum                                                         Fall           4:57

  122 #   (no STJ competitor)

  128 #   (no STJ competitor)

  134 #   Austin Johnson  (STJ) received a first round bye
              Johnson defeated Spencer Jordan  (RAN)          
                                          Fall          1:27
              Johnson defeated Josh Sexton  (OHA)                                                          Dec          2 - 0
              Johnson defeated Aaron Whitaker  (ALE)                                                    M D        10 - 0
        (134 # CHAMPION)

  140 #   Cal Frankovich  (B J) defeated Jack Burt  (STJ)                                           T F          18 - 1
              Burt defeated Dalton McCay  (SCC)                                                            Fall           3:15
              Burt defeated Ben Peppers  (BEA)                                                               Fall           1:13

              Adam Zambrycki  (B J) defeated Burt                                                          Dec         10 - 4


  147 #  
Geoffrey Murray (STJ) received a first round bye
              Murray defeated Jeremiah McCord  (RAN)                                                 Fall           0:36

              Jonboy Storey  (CPC) defeated Murray                                                       SV-1          5 - 3
              Murray defeated Pierson Cauwels  (B J)                                                      Dec           9 - 8
              Murray defeated Logan Burch  (SCC)                                                          For                          (THIRD PLACE)

  154 #   Mason Pattie  (STJ) defeated Jason Higgins  (C C)                                      Fall           2:47
              Peyton Johnson  (HOL) defeated Pattie                                                        For
              Connor Bowman  (SCC) defeated Pattie                                                       For


  162 #  
Will Prater  (STJ) received a first round bye
              Prater defeated Jacob Terrell  (BEA)                                                             Fall          1:40
              William White  (LEE) defeated Prater                                                          Dec          4 - 1
              Prater defeated Noah Beam  (C C)                                                                Dec
         5 - 0
              Nathan Spillers  (CPC) defeated Prater                                                         Dec          2 - 0
      (FOURTH PLACE)


  172 #  
Tyler Moulton  (B J) defeated T. Diebel  (STJ)                                             Fall          1:15
              Diebel defeated Dawson Wells  (SAK)                                                         Fall          1:10
              Diebel defeated Dustin Womack  (SCC)                                                       Dec          7 - 5

              Samuel Pate  (C C) defeated Diebel                                                              Fall           4:01


  184 #   (no STJ competitor)

  197 #   Richard Williamson  (STJ) received a first round bye
              Williamson defeated Nick Mothersele (B J)                                                 Fall           1:22
              Williamson defeated Bryan Tutton  (SCC)                                                   Dec           6 - 5
              Williamson defeated Chase Rodgers  (WEA)                                               Fall           3:32     (197 # CHAMPION)
             
 
  222 #   Samuel Day  (C C) defeated Mitch Matthews  (STJ)                                   Fall           1:04
              Jackson Brown  (LEE) defeated Matthews                                                   Fall           1:23


  287 #   Khaleil Tate  (SCC) defeated Mitchell Wilson  (STJ)                                  Dec            8 - 5
              Dakota Pruitt  (OHA) defeated Wilson                                                         Fall            2:40




 RETURN TO THE 2015-16 SAINT JAMES WRESTLING HOMEPAGE