SAINT JAMES WRESTLING  2013-14
1A-4A STATE RUNNERS-UP
1A-4A SOUTH SUPER SECTION RUNNER-UP

AUSTIN JOHNSON   1A-4A STATE CHAMPION  106 pounds
 STEPHAN KWAN     1A-4A STATE CHAMPION  138 pounds

Varsity and Junior Varsity Head Coach:  Craig Duncan
Assistant Coach:  Jeff Corley

Varsity Dual Meet Records:  16 - 4 - 0


 
VARSITY / JUNIOR VARSITY ROSTER and AWARD WINNERS

       Coleman Adams                Matt Baggett                        Jack Burt                        Jerrone Carter
       Wes Christie                      Cole Collins                         T. Diebel                         Arthur Frawley
       Robert Griggs                    Houston Hamilton               Jackson Hammock          Jackson Hipp
       Jackson Howard                Austin Johnson                    Mac Johnson                   James Kelley
       Stephen Kwan                   Mitchell Madore                  Jack Materna                   Mitch Mathews
       Trajan Morrisette               Geoffrey Murray                 Brad Murry                     Caton Oswalt
       Eric Parker                        Mason Pattie                        James Peifer                    Matt Prater
       Will Prater                         Jake Prickett                        Jacob Rice                       Elliot Steinwinder
       Thad Tatum                       James Walker                       Hayden Ward                  Mason Wilkerson
       Richard Williamson          Mitchell Wilson



       Austin Johnson                  1A-4A 106 # STATE CHAMPION
                                                  Montgomery Advertiser All-Metro Honorable Mention

       Stephen Kwan                   1A-4A 138 # STATE CHAMPION
                                                  Montgomery Advertiser All-Metro First Team


       Geoffrey Murray              
Montgomery Advertiser All-Metro First Team

       Brad Murry                      
Montgomery Advertiser All-Metro First Team

       Coleman Adams               Montgomery Advertiser All-Metro Honorable Mention

       Arthur Frawley                 Montgomery Advertiser All-Metro Honorable Mention


 VARSITY

    DEC    3           SAINT JAMES 64, Elmore County 12                                    COMPLETE MATCH RECAP
                            SAINT JAMES 55, @ Prattville Christian 19                           COMPLETE MATCH RECAP


    DEC    5          Auburn 48, Saint James 27                                                     COMPLETE MATCH RECAP
                            Stanhope Elmore 43, Saint James 31                                       COMPLETE MATCH RECAP

    DEC   10         SAINT JAMES 64, Russell County 16                                    COMPLETE MATCH RECAP
                            SAINT JAMES 42, Holtville 27                                              COMPLETE MATCH RECAP

----------------------------------------------------   GENE TAYLOR CLASSIC  (@ Weaver) ------------------------------------------------------

    DEC  13-14     SAINT JAMES finishes second overall
                            Tallassee 220, SAINT JAMES 173, Weaver 170, Holtville 124, Cleburne County 122, Ohatchee 113,
                            Hartselle 106, Alexandria 63, Elmore County 50, Lincoln 48, Gadsden City 47, Saks 44, Prattville Christian 41,
                            Alabama School for the Blind 38, Ranburne 30

FOR INDIVIDUAL SAINT JAMES RESULTS, CLICK HERE

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    JAN     3          SAINT JAMES 37, Saint Clair County 32                              COMPLETE MATCH RECAP
                            SAINT JAMES 48, @ Leeds 24                                            COMPLETE MATCH RECAP

                            Buckhorn 41, Saint James 24                                                COMPLETE MATCH RECAP


---------------------------------------------    RUMBLE IN THE JUNGLE  (@ Cleburne County)  ----------------------------------------------


    JAN     4          SAINT JAMES finishes third overall

                            Smiths Station 233, Buckhorn 186, SAINT JAMES 130, Weaver 129, Homewood 129, Cleburne County 89,
                            Sparkman 89, Holtville 77, Ranburne 68, Ohatchee 64, Oxford B 58, Lincoln 57, Walter Wellborn 31,
                            Piedmont 23, Beauregard 14, Saks 11


FOR INDIVIDUAL SAINT JAMES RESULTS, CLICK HERE
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    JAN     9          SAINT JAMES 57, Prattville Christian 18                               COMPLETE MATCH RECAP
                      &   SAINT JAMES 66, Catholic 18                                              COMPLETE MATCH RECAP

---------------------------------------  JULIAN McPHILLIPS INVITATIONAL  (@ SAINT JAMES)  -----------------------------------------

    JAN  10 - 11     SAINT JAMES finishes fourth overall
                             Central-Phenix City 194, Auburn 193, Smiths Station 162, SAINT JAMES 149, Jeff Davis 101,
                             Cleburne County 94, Opelika 70, Catholic-Montgomery 62, Holtville 49, Elmore County 43,
                             American Christian Academy 35, Robert E. Lee 32, Prattville Christian 31, Russell County 18,
                             Beauregard 16, G.W. Carver 13


FOR INDIVIDUAL SAINT JAMES RESULTS, CLICK HERE
 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    JAN   14          Prattville 38, Saint James 30                                                   COMPLETE MATCH RECAP
                            SAINT JAMES 36, @ Stanhope Elmore 26                             COMPLETE MATCH RECAP

    JAN   16          SAINT JAMES 54, @ Calera 21                                             COMPLETE MATCH RECAP
                            SAINT JAMES 43, Fultondale 36                                           COMPLETE MATCH RECAP
                            SAINT JAMES 59, Walter Wellborn 12                                   COMPLETE MATCH RECAP

    JAN   20          SAINT JAMES 77, Beauregard 0                                            COMPLETE MATCH RECAP
                            SAINT JAMES 65, @ Elmore County 6                                  COMPLETE MATCH RECAP

--------------------------  BARRY MASK / CAPITAL CITY TOURNAMENT  (@ Cramton Bowl Sportsplex)  ----------------------------

    JAN  24 - 25    Thompson Black 290, Auburn 179, Hoover 151, Prattville 140, Grissom 121, Oxford 120, Tallassee 118,
                            Wetumpka 116, Jeff Davis 111, James Clemens 107, Clay-Chalkville 89, Sparkman 89, Spain Park 79,

                            SAINT JAMES 73, Elmore County 61, Opelika 56, Stanhope Elmore 54, Thompson Red 50, Catholic 49,
                            Fort Walton Beach, FL 48, Pelham 47, Prattville Christian Academy 29, Holtville 19, Robert E. Lee 6, G.W. Carver 1

FOR INDIVIDUAL SAINT JAMES RESULTS, CLICK HERE
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    FEB    3            SAINT JAMES 64, Beauregard 18                                         COMPLETE MATCH RECAP
                             SAINT JAMES 42, Elmore County 15                                    COMPLETE MATCH RECAP



 2014 1A-4A STATE WRESTLING TOURNAMENT

    FEB  7 - 8         SOUTH SUPER SECTION  (@ Cramton Bowl Multiplex, Montgomery)
                              SAINT JAMES finished second overall
                              Tallassee 193, SAINT JAMES 183, Saint Clair County 157, Fultondale 149, Leeds 111, Lincoln 104, Oak Grove 86,
                              Cleburne County 85, Holtville 61, Calera 60, Catholic-Montgomery 53, Ranburne 40, Prattville Christian 36, Saks 34,
                              Elmore County 30, Walter Wellborn 25, American Christian 15, Alabama School for the Blind 13, Beauregard 8

                                 
EIGHT wrestlers qualify for state tournament
 

FOR INDIVIDUAL SAINT JAMES RESULTS, CLICK HERE


    FEB  14 - 15      STATE CHAMPIONSHIP MEET  (@ Von Braun Civic Center, Huntsville)
                              SAINT JAMES finished second with 96 points                           

                              Tallassee 143, SAINT JAMES 96, Fultondale 94, Saint Clair County 89, Madison County 80, Leeds 42,
                              Weaver 41, Dora 34, Oak Grove 31, Deshler 29, Catholic-Montgomery 24, Cleburne County 24, Ohatchee 23,
                              Calera 22, Ashville 21, Lincoln 21, Piedmont 20, Sumiton Christian 18, J.B. Pennington 16, Walter Wellborn 16,
                              Holtville 13, Ranburne 10, Prattville Christian 9, Butler 6, Corner 3, Alexandria 0, Oneonta 0, Saks 0, Susan Moore 0,
                              Westminster Christian 0, Wilson 0

FOR INDIVIDUAL SAINT JAMES RESULTS, CLICK HERE
    


 JUNIOR VARSITY  

   DEC    3             @ Prattville Christian / Elmore County

   DEC    5             Auburn / Stanhope Elmore

   JAN     9             Prattville Christian / Brewbaker

   JAN   14             @ Stanhope Elmore / Prattville

-----------------  BARRY MASK / CAPITAL CITY TOURNAMENT  (@ Cramton Bowl Crossplex)  ------------------

   JAN  24 - 25      
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



RETURN TO THE SAINT JAMES WRESTLING HOMEPAGE