SAINT JAMES TENNIS - 2018

Varsity Boys Head Coach:  Ben Bradshaw
Varsity and Juniot Varsity Girls Head Coach:  Geoff Waring
Junior Varsity Boys Head Coach:  Jessica Owens

Varsity Boys Records:    Overall:  2 - 6    CCC (&):  0 - 3    4A-5A Section 2 (*):  1 - 2
Varsity Girls Records:    Overall:  6 - 2    CCC (&):  2 - 2    4A-5A Section 2 (*):  4 - 0

Junior Varsity Boys Records:   Overall:  2 - 2     CCC (&):  0 - 2
Junior Varsity Girls Records:    Overall:  1 - 3     CCC (&):  1 - 3



ROSTERS
   VARSITY BOYS

           BumSoo Jeong                    HaeSoo Joeng                     James Mathews                 Samuel Prickett
           Hawthorne Ramsey             John Ramsey                      Jacob Seale                        Patrick Whetstone

   VARSITY GIRLS

           Allyn Browning                  Gabriella Hernandez           Izabella Hernandez           Anastaysia Miller
           Bea Richardson                   Camilla Richardson            Sue Richardson                 Ella Skier

   JUNIOR VARSITY BOYS

           Doyun Lee                           Seungmin Lee                    Matthew Nelson                Jongbeom Park
           Jarrett Simpson                    James Ward

   JUNIOR VARSITY GIRLS

           Bailey Anderson                  Ella Branham                     Kira Butterbaugh               Sydney Eng
           Ava Polquin                         Sarah Rice                          Katherine Smith                 Zoey Troy


ALL SAINT JAMES HOME MATCHES @ Lagoon Park unless otherwise indicated


   VARSITY BOYS

    FEB   27                 SAINT JAMES 9,  @ Opelika 0

    FEB   28    *           LAMP 8, Saint James 1  (@ O'Connor Tennis Center)

    MAR   6          &    @ Trinity 7, Saint James 2  (@ Lagoon Park)


    MAR 27          &    Trinity 9, Saint James 0


    APR    3    *           @ LAMP 6, Saint James 3   (@ O'Connor Tennis Center)

    APR    5          &     Montgomery Academy 7, Saint James 2

    APR  10    *            SAINT JAMES 8, Charles Henderson 1   (@ O'Connor)


    APR  12                  Auburn 8. Saint James 1


 
2018  STATE 4A-5A TENNIS CHAMPIONSHIPS

    APR  16           SECTIONALS - SECTION 2   (@ Lagoon Park, Montgomery)

                             (results n/y/a - Saint James qualified for state tournament)

    APR  23 / 24    STATE CHAMPIONSHIP  (@ Mobile Tennis Center)
                             SAINT JAMES finished tied for 7th overall with 23 points
                             Briarwood Christian 87. LAMP 40, Trinity 37, Randolph 36, Saint Paul's 33, UMS-Wright 25,
                             SAINT JAMES 23, Cherokee County 23, Sardis 14, Jacksonville 10, Fayette County 9, Corner 2,
                             Lee-Huntsville 2, Springville 2, Brooks 0, Charles Henderson 0


  
                  S 1    Hawthorne Ramsey (STJ) received a first round bye
                             H. Ramsey defeated Thomas Treadwell (Trinity)                                              1 - 5, retired
                             H. Ramsey defeated John Proctor (Cherokee County)                                       6 - 4, 6 - 3
                             Kaustubh Holcomb (Randolph) defeated H. Ramsey                                        6 - 0, 6 - 1

                    S 2    Troy Fowler (UMS-Wright) defeated J.B. Ramsey (STJ)                                  6 - 0, 6 - 4

                    S 3    Sam Prickett  (STJ) defeated Ethan Myrick  (Brooks)                                       6 - 0, 6 - 1
                             Josh Kim (LAMP) defeated Prickett                                                                   6 - 2, 6 - 1


                    S 4    Ryan Jeong (STJ) defeated Doug Turney (Springville)                                      6 - 3, 6 - 4
                             Jeong defeated Preston Jones (Fayette County)                                                  6 - 0, 6 - 2
                             Tucker Bryan (Trinity) defeated Jeong                                                               6 - 4, 6 - 0


                    S 5    Mitch Matthews (STJ) defeated Javan Smith (Sardis)                                        6 - 2, 6 - 4
                             Edward Ladd (UMS-Wright) defeated Matthews                                               6 - 3, 7 - 5

                    S 6    Jacob Seale (STJ) defeated Thane Tafte (Lee-Huntsville)                                  6 - 0, 6 - 2
                             Tyler Guerta (Briarwood Christian) defeated Seale                                            6 - 1, 6 - 1


                    D 1   Ramsey / Ramsey (STJ) received a first round bye
                             Ramsey / Ramsey defeated Coker / Blair (Springville)                                      6 - 1, 6 - 1
                             Varovsky / Bezovska (Saint John Paul II) defeated Ramsey / Ramsey              6 - 2, 6 - 2


                    D 2   Prickett / Seale (STJ) defeated Gaddy / Noah (Jacksonville)                             6 - 0, 7 - 5
                             Smith / Steadman (Saint Paul's) defeated Prickett / Seale                                  6 - 2, 6 - 1


                    D 3   Smith / Haygood (Sardis) defeated Jeong / Matthews (STJ)                              7 - 6 (5), 6 - 2


 
   VARSITY GIRLS


     FEB     8    *           SAINT JAMES 7, BTW-Montgomery 2


     FEB   13    *    &    SAINT JAMES 9, @ Catholic 0   (@ Ida Bell Park)


     FEB   28    *           SAINT JAMES 9, LAMP 0  (@ O'Connor Tennis Center)Be


     MAR   6          &   @ Trinity 5, Saint James 4  (@ Lagoon Park)


     MAR 27           &   SAINT JAMES 5, Trinity 4


     APR    3    *           @ LAMP  (@ O'Connor Tennis Center - results n/y/a)

     APR    5           &   @ Montgomery Academy 6, Saint James 3  (@ Lagoon Park)


     APR  10    *           SAINT JAMES 9, Charles Henderson 0   (@ O'Connor)

     APR  12                 SAINT JAMES 8, Auburn 1


 2018  STATE 4A-5A TENNIS CHAMPIONSHIPS


 
    SECTIONALS - SECTION 2   (@ Lagoon Park, Montgomery)

     APR   17                (results n/y/a - SAINT JAMES won sectionals)

     STATE CHAMPIONSHIP  (@ Mobile Tennis Center)
     SAINT JAMES finished fourth overall with 37 points
     UMS-Wright 81, Briarwood Christian 59, Saint Paul's 47, SAINT JAMES 37, Trinity 20, Randolph 26,
     Sardis 17, Deshler 16, Douglas 11, Russellville 9, LAMP 7, West Point 6, Westminster Christian 5,
     Catholic-Montgomery 4, Demopolis 0, Oneonta 0


    
APR  23 / 24 

  
                  S 1    Ella Skier (STJ) received a first round bye
                             Skier defeated Bella Wimberly  (Westminster Christian)                                   6 - 4. 6 - 3
                             Kara Coleman (Briarwood Christian) defeated Skier                                         6 - 1, 6 - 1


                    S 2    Ana Miller (STJ) defeated Michaela Bolyard (Westminster Christian)             6 - 0, 6 - 0
                             Miller defeated Crissy Cruz (Douglas)                                                               6 - 1, 6 - 0
                             Audrey Sewell (UMS-Wright) defeated Miller                                                  6 - 2, 6 - 4


                    S 3    Bea Richardson (STJ) defeated Karsen Kelley (Deshler)                                  6 - 3, 6 - 3
                             Brooke Swain (UMS-Wright) defeated B. Richardson                                      6 - 2, 6 - 1


                    S 4    Sue Richardson (STJ) defeated Opal Khotsombath (LAMP)                            6 - 1, 6 - 3
                             Glynn Case (Saint Paul's) defeated S. Richardson                                             6 - 2, 6 - 4


                    S 5    Camilla Richardson (STJ) defeated Sidney McKoy (Oneonta)                         6 - 1, 6 - 0
                             C. Richardson defeated Alyssa Vandiver (Deshler)                                           6 - 3, 6 - 4
                             Katelyn Bussey (Briarwood Christian) defeated C. Richardson                        6 - 3, 5 - 7, 6 - 1


                    S 6    Caroline Vegas (Saint Paul's) defeated Gabriella Hernandez  (STJ)                  6 - 2, 6 - 1

                    D 1   Miller / B. Richardson (STJ) received a first round bye
                             Miller / B. Richardson defeated Accaro / Wigley (Douglas)                              6 - 3, 6 - 2
                             Teel / Easterling (Trinity) defeated Miller / B. Richardson                                6 - 3, 7 - 5


                    D 2   Skier / S. Richardson (STJ) defeated Brown / Smith (Oneonta)                         6 - 1, 6 - 0
                             Skier / S. Richardson defeated Parrish / Woods (Russellville)                           6 - 1, 6 - 2
                             Skier / S. Richardson defeated Bell / Williams (UMS-Wright)                          1 - 6, 7 - 5, 6 - 4
                             Ware / Bussey (Briarwood Christian) defeated Skier / S. Richardson                7 - 5, 6 - 2             
       (STATE RUNNERS-UP)

                    D 3   Hernandez / C. Richardson (STJ) defeated Golden / Hathcock (Demopolis)     6 - 1, 6 - 0
                             Hernandez / C. Richardson defeated Kelley / Burden (Deshler)                         6 - 2, 7 - 5
                             Stabler / Vegas (Saint Paul's) defeated Hernandez / C. Richardson                    6 - 3, 6 - 3




 
JUNIOR VARSITY BOYS

   FEB   22       &      @ Montgomery Academy 9, Saint James 0
 

   MAR   6       &      Trinity 5, Saint James 4


   MAR   7                @ Auburn  (results n/y/a)

   APR     3                SAINT JAMES 9, Pike Road 0

   APR   10                SAINT JAMES 7, @ Pike Road 2  (@ The Waters)



  
JUNIOR VARSITY GIRLS

   FEB   12       &      SAINT JAMES 5, @ Catholic 2   (@ Ida Bell Park)


  
MAR   6       &      Trinity 9, Saint James 0

   MAR   7                @ Auburn  (results n/y/a)

   MAR  19      &      Catholic  (@ Ida Bell Park - results n/y/a)

   MAR  26      &     @ Montgomery Academy 9, Saint James 0

   APR     2      &      Montgomery Academy 9, Saint James 0  (@ SAINT JAMES)



RETURN TO THE SAINT JAMES TENNIS HOMEPAGE