SAINT JAMES OUTDOOR TRACK and FIELD - 2009

Varsity and Junior Varsity Head Coach:  Guinn Timmerman


ROSTERS

VARSITY and JUNIOR VARSITY BOYS

    Daniel Bye                  Kyle Eller                      Mason McCabe               James McNeill

VARSITY and JUNIOR VARSITY GIRLS

    Jessica Bozeman         Deanna Bruner              Laura Catherine Clark     Caitlin Cobb
    Halle Deemer              Caroline Dickens          Taylor Duncan                 Chelsea Gable
    Stewart Ippolito           Countess Johnson         Olivia Kent                      Alexandra Kreher
    Regan Riddle               Ivey Scott                      Lacy Shonk                     Tori Shonk


 
  FEB   23    MONTGOMERY ACADEMY  (inaugural meet held at track - results n/y/a)

  MAR   2     MONTGOMERY ACADEMY  (results n/y/a)
   
  MAR   9     MONTGOMERY ACADEMY  (results n/y/a)



  MAR  28    AUBURN INVITATIONAL 

  competitors with NT - No Time or ND - No Distance are not listed
  times of longer races only in minutes and seconds, not fractions of seconds

  VARSITY BOYS
            SAINT JAMES - no participants
            Auburn 207, Smiths Station 139, Beauregard 99, Sidney Lanier 53, Tallassee 44, Valley 34,
            Dadeville 24, Stanhope Elmore 21,
Loachapoka 4, Reeltown 1

  VARSITY GIRLS
            SAINT JAMES finished 7th overall with 7 points
            Auburn 197, Opelika 152, Beauregard 116, Tallassee 75, Valley 26, Smiths Station 25, SAINT JAMES 7,
            Sidney Lanier 6,
Loachapoka 4, Stanhope Elmore 4


             800 meter run                Taylor Duncan                    T-5th overall             2:49:00"      (3 points)

           1600 meter run                Taylor Duncan                       5th overall             6:01:00"         (4 points)

  JUNIOR VARSITY BOYS
            SAINT JAMES finished 6th overall with 1 point
            Pizitz M S 165, Valley 143, Auburn 132, Auburn JH 81, Stanhope Elmore 8, SAINT JAMES 1

             800 meter run                 Kyle Eller                            10th overall             2:38:00"
                                                    James McNeill                     12th overall             2:47:00"

           1600 meter run                 Kyle Eller                              8th overall             5:36:00"          (1 point)
                                                    James McNeill                 T-12th overall             6:13:00"

  JUNIOR VARSITY GIRLS
            SAINT JAMES finished 6th overall with 11 points
            Pizitz M S 153, Auburn JH 143, Aubutn 104, Valley 59, Stanhope Elmore 35, SAINT JAMES 11

            100 meter dash                Ashley Williamson                3rd overall                13.78"         (6 points)

            200 meter dash                Caitlin Cobb                         13th overall                34.99"

            400 meter dash                Olivia Kent                           10th overall             1:11.06"

            800 meter run                  Jessica Bozeman                     6th overall             3:13:00"         (3 points)

           1600 meter run                 Jessica Bozeman                     7th overall             7:07:00"         (2 points)


FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE



  MAR  30    MONTGOMERY ACADEMY MEET  (results n/y/a)



  APR    4     SPAIN PARK CLASSIC

  VARSITY BOYS
            SAINT JAMES - no participants
            Vestavia Hills 133, Scottsboro 131, Gadsden City 83, John Carroll 63, Hewitt-Trussville 46, Shades Valley 44,
            Cullman 42, Spain Park 39, Oak Mountain 38, Altamont 27, JB Pennington 15, Westminster Christian 12,
            Wenonah 7, Hanceville 7, Erwin 6, Thorsby 1


  VARSITY GIRLS
            SAINT JAMES finished 18th overall with 8 points
            Scottsboro 158, Shades Valley 94, John Carroll 64, Gadsden City 59.33, Cullman 51.33, Spain Park 40,
            Vestavia Hills 36.33, Altamont 36, Hewitt-Trussville 29, Oak Mountain 19, Westminster Christian 17, Erwin 17,
            JB Pennington 14, Wenonah 12, Vincent 12, Thorsby 10, Hanceville 10, SAINT JAMES 8

             800 meter run                 Taylor Duncan                        2nd overall             2:34.34"      (8 points)

  JUNIOR VARSITY BOYS
            SAINT JAMES finished 11th overall with 8 points
            Vestavia Hills 158, Altamont 116, Gadsden City 106, Spain Park 60, Scottsboro 47, Hewitt-Trussville 36,
            JB Pennington 31, Vincent 23, Hanceville 21, Westminster Christian 9, SAINT JAMES 8, Thorsby 5
           
             800 meter run                 James McNeill                       13th overall             2:42.24"

           1600 meter run                 Kyle Eller                               2nd overall              5:27.50"     (8 points)


  JUNIOR VARSITY GIRLS
            SAINT JAMES finished tied for 6th overall with 21 points
            Gadsden City 190, J.B. Pennington 72, Altamont 58, Spain Park 46, Vestavia Hills 46, SAINT JAMES 21,
            Hewitt-Trussville 21, Hanceville 19, Thorsby 18, Vincent 8, Westminster Christian 7

            100 meter dash                Countess Johnson                   2nd overall                 14.08"     (8 points)
                                                    Ashley Williamson                  3rd overall                 14.11"     (6 points)

            200 meter dash                Countess Johnson                    4th overall                 29.12"     (5 points)
                                                    Ashley Williamson                  7th overall                 30.09"     (2 points)


FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE



  APR   6    CAPITAL CITY CONFERENCE JUNIOR VARSITY CHAMPIONSHIP MEET  (@ Montgomery Academy)

  JUNIOR VARSITY BOYS
            Alabama Christian 186, Trinity 108, Catholic 89, ...  (other team scores n/y/a)

  JUNIOR VARSITY GIRLS
            Montgomery Academy 211, Alabama Christian 142, Trinity 63, ...  (other team scores n/y/a)



  APR  10    SMITHS STATION PANTHER INVITATIONAL

  VARSITY BOYS
            SAINT JAMES - no participants
            Opelika 178, Auburn 169, Smiths Station 152, Central-Phenix City 61, Shaw, GA 40, Russell County 29, Dadeville 20,
            Columbus, GA 12, Lee County, GA 10, Prattville 8, Benjamin Russell 5, Westwood, GA 4, Eufaula 1


  VARSITY GIRLS
            SAINT JAMES finished 10th overall with 4 points
            Smiths Station 247, Auburn 156, Shaw, GA 135, Columbus, GA 55, Central-Phenix City 36, Russell County 19,
            Prattville 15, North Cobb County, GA 10, Dadeville 5, SAINT JAMES 4, Benjamin Russell 2

            1600 meter run                Taylor Duncan                      5th overall                 5:50.81"      (4 points)

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE
 


  APR  13    CAPITAL CITY CONFERENCE VARSITY CHAMPIONSHIP MEET  (@ Montgomery Academy)

  VARSITY BOYS
           Alabama Christian 208, Montgomery Academy 105, ... 
(other team scores n/y/a)

  VARSITY GIRLS
          
Alabama Christian 209, Montgomery Academy 118, ...  (other team scores n/y/a)



  APR  18    MIKE SPAIN INVITATIONAL (@ Opelika High School)  

NO RESULTS AVAILABLE YET - CLICK HERE FOR POSSIBLE FUTURE AVAILABILITY
 


  APR 24/25  4A SECTIONAL 1  (@ Montgomery Academy)

  VARSITY BOYS
           SAINT JAMES finished tied for 8th with 8 points
           UMS-Wright 262, B.C. Rain 194, Alabama Christian 83, W.S. Neal 53, Hillcrest-Evergreen 44,
           Catholic 20, Opp 17,
SAINT JAMES 8, Brewbaker Tech 8

            100 meter dash                 Mason McCabe                     4th overall                 11.82"    (5 points)

            200 meter dash                 Nick Ostrye                                                             27.00"  in qualifying

            400 meter dash                 Nick Ostrye                         15th overall              1:02.49"

            800 meter run                   James McNeill                    18th overall              2:42.40"

          1600 meter run                   Kyle Eller                             7th overall              5:25.59"    (2 points)

            Long Jump                       Mason McCabe                     8th overall                 5.85m     (1 point)

  VARSITY GIRLS
           SAINT JAMES finished 6th overall with 33 points
           UMS-Wright 283, Alabama Christian 181, Catholic 44, Brewbaker Tech 38, W.S. Neal 37,
          
SAINT JAMES 33, Hillcrest-Evergreen 17, B.C. Rain 16, Opp 12

            100 meter dash                Ashley Williamson                 6th overall                13.81"    (3 points)
                                                     Countess Johnson                  8th overall                13.88"      (1 point)

            400 meter dash                Countess Johnson                   4th overall             1:05.53"     (5 points)
                                                    Halle Deemer                          9th overall             1:12.61"

            800 meter run                  Taylor Duncan                       4th overall              2:34.68"     (5 points)
                                                    Olivia Kent                             5th overall              2:39.40"     (4 points)
                                                    Anne Wright                         10th overall              2:54.77"

            4 x 400 m relay               SAINT JAMES                      3rd overall              4:39.21"     (6 points - Halle Deemer, Taylor Duncan, Countess Johnson, Olivia Kent)

            4 x 800 m relay               SAINT JAMES                      4th overall            11:04.97"     (5 points - Jessica Bozeman, Laura Catherine Clark, Halle Deemer, Taylor Duncan)

            Discus Throw                  Caitlin Cobb                           9th overall               19.27m
                                                    Grace Johnson                      10th overall                17.44m

            Long Jump                      Ashley Williamson                 5th overall                  4.43m    (4 points)

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE



  MAY  8 / 9   4A STATE TRACK MEET  (@ Mickey Miller Blackwell Stadium, Gulf Shores)

   VARSITY BOYS  (no participants)

   VARSITY GIRLS
            SAINT JAMES finished 19th overall with 6 points
            UMS-Wright 149.75, Guntersville 118, Anniston 84, Rogers 64, Alabama Christian 52.75, Lincoln 29, Ramsay 21,
            Brooks 19.25, Saks 17,
Fayette County 16, Fairview 13, Corner 13, W.S. Neal 12, Deshler 12, Catholic-Montgomery 11,
            West Point 10.25, Cleburne County 8, Greensboro 7, SAINT JAMES 6, Hokes Bluff 6, Munford 6, Lawrence County 5,
            Jacksonville 5, Priceville 3, DAR 2, Ashville 2, Brewbaker Tech 2, Oneonta 1, Midfield 1, B.C. Rain 1, Locust Fork 1

            100 meter dash                  Ashley Williamson                     21st - Q                13.57"

            400 meter dash                  Countess Johnson                       20th - Q             1:08.09"

            800 meter run                    Olivia Kent                             8th overall             2:37.29"     (1 point)
                                                      Taylor Duncan                         9th overall             2:37.84"

            4 x 400 m relay                  SAINT JAMES                    12th overall             4:44.13"    (Halle Deemer, Taylor Duncan, Countess Johnson, Olivia Kent)

            4 x 800 m relay                  SAINT JAMES                      4th overall           11:05.20"    (5 points - Jessica Bozeman, Laura Catherine Clark, Halle Deemer, Taylor Duncan)

            Long Jump                        Ashley Williamson                16th overall                3.94m

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE


RETURN TO THE SAINT JAMES TRACK HOMEPAGE