SAINT JAMES OUTDOOR TRACK and FIELD - 2007
KATIE BRIGHT  4A OUTDOOR STATE GIRLS JAVELIN THROW CHAMPION

Varsity and Junior Varsity Head Coach:  David Rudd
Assistant Coaches:  Barry Nave and Tim Timmermann


ROSTERS and AWARD WINNERS

VARSITY and JUNIOR VARSITY BOYS

        Daniel Bye                     Justin Collier                 Hunter Cronier               William Evans
        Sean Franklin                 Chris Johnson                Kevin Hale                     Hunter Keith
        George Mardre               Mason McCabe             Alec Tenne                     John Thornton

VARSITY and JUNIOR VARSITY GIRLS

        Elizabeth Alter                Cyndy Bailey                Katie Bright                   Serena Cronier
        Elizabeth Fenn                Jenny Myer                  Joanna Reynolds             Anne Wright



        Kevin Hale                         Montgomery Advertiser All-Metro Track Team

        Elizabeth Alter                   Montgomery Advertiser All-Metro Track Team

        Katie Bright                        Montgomery Advertiser All-Metro Track Team




 APR  14   SMITHS STATION PANTHER INVITATIONAL    
 
      VARSITY BOYS
             SAINT JAMES finished fourth overall with 15 points
             Smiths Station 265, Auburn 195, Opelika 139, SAINT JAMES 15, Kendrick, GA 6, Trinity 5

      800 meter run                         Hunter Cronier                   8th overall              2:23.47"   (1 point)
                                                     Alec Tenne                        10th overall              2:33.88"

    1600 meter run                         Hunter Cronier                 11th overall              5:09.17"
                                                     Alec Tenne                       14th overall              5:40.06"

      High Jump                             Kevin Hale                         5th overall                  5'   6"  (4 points)

      Long Jump                             Kevin Hale                         3rd overall              20' 5"  (6 points)

      Triple Jump                            Kevin Hale                         5th overall                39'  0"  (4 points)

      VARSITY GIRLS
            SAINT JAMES finished sixth overall with 33 points
            Smiths Station 288, Auburn 134, Kendrick, GA 64, Opelika 59, Central-Phenix City 44, SAINT JAMES 33, Trinity 23

      800 meter run                         Anne Wright                     10th overall              2:54.30"

      100 meter hurdles                    Elizabeth Alter                   2nd overall                17.13"  (8 points)

      Pole Vault                               Elizabeth Alter                   2nd overall                8'   6"   (8 points)

      Long Jump                              Elizabeth Alter                   4th overall                18'  9"   (5 points)

      Shot Put                                  Katie Bright                       7th overall               26'  "  (2 points)

      Javelin Throw                          Katie Bright                      1ST overall             101'  2"  (10 points)

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE



 APR  27   4A SECTIONAL 1   (@ Harris-Banks Track, McGill-Toolen, Mobile)

      SECTIONALS SCORED     8 - 6 - 4 - 3 - 2 - 1

     
VARSITY BOYS
             SAINT JAMES finished 6th overall with 16 points
             T.R. Miller 169, Alabama Christian 73, W.S. Neal 71, Monroe County 28, Jackson 22, SAINT JAMES 16, Trinity 14,
             Daleville 12, Brewbaker Tech 9, Escambia County 8

       800 meter run                         Hunter Cronier                     5th overall           2:15.72"   (2 points)
                                                    Alec Tenne                         13th overall           2:38.40"

     1600 meter run                         Hunter Cronier                    1ST overall           4:55.50"   (8 points)
                                                    Alec Tenne                           7th overall           5:43.00"
 
      Long Jump                              Kevin Hale                           3rd overall          20' 4.75"   (4 points)

      Triple Jump                             Kevin Hale                           3rd overall              41' "   (4 points)

      Shot Put                                  Daniel Bye                           8th overall               35'  5"

      Javelin Throw                          Daniel Bye                         10th overall               92'  2"


     
VARSITY GIRLS
             SAINT JAMES finished 2nd overall with 39 points
             Alabama Christian 138, SAINT JAMES 39, Escambia County 36, Monroe County 31, Trinity 29, T.R. Miller 27,
             Daleville 22, Brewbaker Tech 17, W.S. Neal 9, Jackson 7

      800 meter run                          Anne Wright                         2nd overall            2:46.48"  (event not scored)

      100 meter hurdles                    Elizabeth Alter                      1ST overall              16.93"  (8 points)

      Pole Vault                               Serena Cronier                  T-1ST overall                 8' 0"  (7 points)
                                                    Elizabeth Alter                   T-1ST overall                 8' 0"  (7 points)

      Long Jump                              Elizabeth Alter                       5th overall                15' 6"  (2 points)

      Shot Put                                  Elizabeth Fenn                      5th overall                 24' 6"  (2 points)

      Discus Throw                          Katie Bright                          5th overall                 71' 4"  (2 points)

      Javelin Throw                          Katie Bright                        1ST overall                103' 1"  (8 points)
                                                     Jenny Myer                         4th overall                  80' 1"  (3 points)

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE



 MAY  4 / 5   4A STATE CHAMPIONSHIP TRACK MEET (@ Gulf Shores Municipal Track)

      VARSITY BOYS
             SAINT JAMES finished in 16th place with 9 points
             Jacksonville 68, Beauregard 65, Guntersville 56, Fayette County 51, T.R. Miller 47, Rogers 41, East Lawrence 32,
             Dadeville 27, Monroe County 27, Ashville 26, Jackson 20, W.S. Neal 20, Handley 18, Corner 17, Douglas 16,
             Central-Tuscaloosa 16, Alabama Christian 15, Deshler 14, Cleburne County 13, East Limestone 13, North Jackson 11,
             Escambia County 10,
SAINT JAMES 9, Oneonta 9, Madison County 8, Cherokee County 8, Central-Coosa 7, Brooks 5,
             Fairview 5, Haleyville 4, Hamilton 4, Lawrence County 4, Priceville 4, Childersburg 3, Trinity 3, Boaz 2

     1600 meter run                           Hunter Cronier                    8th overall              5:01.17"  (1 point)

       Long Jump                               Kevin Hale                         2nd overall              21' 2"  (8 points)

       Triple Jump                              Kevin Hale                      T-8th overall                  40' 4"  ( point)

       VARSITY GIRLS
              SAINT JAMES finished in 9th place with 32 points
              Guntersville 84, Dadeville 59, Central-Tuscaloosa 58, Alabama Christian 41, Rogers 41, Madison County 40, Beauregard 38,
              Fairview 36, SAINT JAMES 32, Escambia County 28, Brooks 27, Lawrence County 20, Locust Fork 18, Deshler 17,
              Jacksonville 17, Priceville 15, Douglas 14, T.R. Miller 14, Monroe County 13, Trinity 11, Daleville 10, Oneonta 9,
              Cleburne County 7, Corner 7, Central-Coosa 6, Fayette County 6, St. Clair County 6, W.S. Neal 6, Childersburg 3,
              Ashville 2, East Lawrence 1, Jackson 1

       110 meter hurdles                    Elizabeth Alter                     2nd overall                15.95"  (8 points)

       800 meter run                          Anne Wright                      14th overall              2:54.00"

       Pole Vault                               Elizabeth Alter                     2nd overall                   8' 6"  (8 points)
                                                     Serena Cronier                     3rd overall                   8' 0"  (6 points)

       Javclin Throw                          Katie Bright                      1ST OVERALL          119' 9" (10 points - STATE CHAMPION)
                                                                                                                                          <NEW SCHOOL RECORD>
                                                                                                                                          <NEW 4A STATE MEET RECORD>
                                                     Jenny Myer                          9th overall                 83' 7"

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE


RETURN TO THE SAINT JAMES TRACK HOMEPAGE