SAINT JAMES OUTDOOR TRACK and FIELD - 2004
SCOTT PRICE - STATE 4A  CHAMPION - 1600m and 3200m RUNS

Varsity and Junior Varsity Head Coach:  David Rudd
Assistant Coaches:  Bart Nave, Hakeem Sykes


 
ROSTERS and AWARD WINNERS

VARSITY

          Elizabeth Alter                Michael Azar                   Katie Bright                        Matt Burke
          Carrie Cabaniss               Kelly Christian                Catherine Cowart                Jeff Cowden
          Marie Claire Crepault     Maude Crepault               Kelli Crossen                      Philip Fair
          Elizabeth Green              Kelley Hamrick               Tripp Henley                       Carmen Hollen
          Jordan Horn                    Peter Krothapalli              Forrest Hull                        Frazier Hull
          Lauryn Marks                 Lee Ann Moffitt               Melissa Myer                     Cary Prewitt
          Scott Price                      Winn Seay                        Matt Shashy                        Kim Skinner
          Jim Sweeney                   Katherine Walker

JUNIOR VARSITY

          Will Blake                      Anna Epton                      Kaitlyn Gary                       Drew Hoover
          Chris Johnson                Sarah Holland Jones         Rebecca Paulk                    Katherine Runkle
          Maddie Rupp                 Caitlin Skeen                    Taylor Smith                       Macon Steinberg
          Anne Wright



         Scott Price                      Montgomery Advertiser All-Metro Track And Field First Team  (combined indoor and outdoor)
  
         Maude Crepault              Montgomery Advertiser All-Metro Track And Field First Team  (combined indoor and outdoor)

         Melissa Myer                  Montgomery Advertiser All-Metro Track And Field First Team  (combined indoor and outdoor)



MAR   1    CAPITAL CITY CONFERENCE TRACK MEET  DAY 1  (@ Robert E. Lee - results n/y/a)



MAR   6    PANTHER INVITATIONAL  (@ Smiths Station)

VARSITY BOYS
      SAINT JAMES finished eighth overall with 23 points
      Opelika 'A' 159, Carver-Montgomery 'A' 112, Auburn 'A' 111, Smiths Station 'A' 101, Robert E. Lee 65,
      Central Phenix-City 52, Columbus, GA 26,
SAINT JAMES 23, Hardaway, GA 17, Opelika 'B' 9, Smiths Station 'B' 4,
      Carver-Montgomery 'B' 3, Auburn 'B' 3, Eufaula 3

      100 Meter Dash                 Forrest Hull                      18th overall         11.95"
                                                 Michael Azar                   27th overall         12.29"
                                                 Peter Krothapalli             32nd overall         12.55"

      200 Meter Dash                 Peter Krothapalli             20th overall         24.79"
                                                 Matthew Shashy              31st overall         25.91"
                                                 Matthew Burke               34th overall         26.22"

      400 Meter Dash                 Winn Seay                       12th overall         55.81"
                                                 Matthew Burke               23rd overall      1:00.24"

      800 Meter Run                   Winn Seay                        6th overall       2:12.59"       (3 points)
                                                 Scott Price                      10th overall       2:13.75"

    1600 Meter Run                   Scott Price                        8th overall       4:58.00"        (1 point)
                                                 Philip Fair                       15th overall       5:20.00"

    3200 Meter Run                   Scott Price                        7th overall     10:38.00"       (2 points)
                                                 Philip Fair                      13th overall     12:17.00"

     4 x 100 meter Relay           SAINT JAMES                9th overall          48.22"    <Michael Azar, Forrest Hull, Matthew Burke, Peter Krothapalli>

     High Jump                          Forrest Hull                     4th overall            6'   0"       (5 points)

     Pole Vault                           Matthew Shashy             3rd overall            9'   0"       (6 points)

     Long Jump                          Forrest Hull                     10th overall      19'    6"
                                                 Jeff Cowden                    13th overall      18' 7"
                                                 Peter Krothapalli             20th overall      17' 5"

     Javelin Throw                     Forrest Hull                      3rd overall       130'  8"        (6 points)

VARSITY GIRLS
     SAINT JAMES finished ninth with 14 points
     Smiths Station 251, Auburn 147, Carver-Montgomery 'A' 66, Columbus, GA, 50, Central-Phenix City 48,
     Hardaway (GA) 28, Robert E. Lee 17, Trinity 16, SAINT JAMES 14, Smiths Station 'B' 12, Auburn 'B' 2,
     Carver-Montgomery 'B' 1


     100 Meter Dash                 Melissa Myer                    6th overall        13.21"        (3 points)
                                                Jordan Horn                      8th overall        13.48"          (1 point)

     400 Meter Dash                 Jordan Horn                    15th overall     1:07.67"

     800 Meter Run                  Kim Skinner                      9th overall     2:43.94"
                                               Katherine Walker            18th overall     2:56.78"

   1600 Meter Run                  Kim Skinner                    12th overall     6:10.73"
                                               Carrie Cabaniss               13th overall     6:23.40"
                                               Katherine Walker            15th overall     6:35.65"

   3200 Meter Run                  Carrie Cabaniss                8th overall   14.24.00"         (1 point)

    100 Meter Hurdles             Melissa Myer                   4th overall        18.26"        (5 points)

    4 x 100 meter Relay           SAINT JAMES                7th overall        55.16"        (2 points)   <Jordan Horn, Maude Crepault, Melissa Myer, Kelli Christian>

    Long Jump                         Melissa Myer                   7th overall       15' 7"       (2 points)

 NO JUNIOR VARSITY FIELD EVENTS IN THIS MEET

JUNIOR VARSITY BOYS
    SAINT JAMES finished fourth with 29 points
    Auburn JH 91, Smiths Station JH 80, Smiths Station JH 'B' 61, SAINT JAMES 29, Smiths Station JH 'C' 27, Auburn JH 'B' 2
 
    100 Meter Dash                 Kevin Hale                       6th overall         12.86"         (3 points)
                                              Taylor Smith                  T-7th overall         13.03"      (1 points)
                                              Chris Johnson                   9th overall         13.22"

    200 Meter Dash                Taylor Smith                     5th overall         27.14"         (4 points)
                                              Frazier Hull                      8th overall         28.22"           (1 point)
                                              Drew Hoover                  10th overall         28.33"

   1600 Meter Run                 Collier Phillips                 9th overall      5:57.00"
                                              William Evans               10th overall       5:59.00"

    4 x 100 meter Relay          SAINT JAMES               3rd overall         51.81"          (6 points)   <William Evans, Collier Phillips, Matthew Sutter, Frazier Hull>

    4 x 800 meter Relay          SAINT JAMES               3rd overall    11:45.00"          (6 points)   <same team as 4 x 100 relay>

JUNIOR VARSITY GIRLS
    SAINT JAMES finished FIRST with 100 points
    SAINT JAMES 100, Smiths Station JH 47, Auburn JH 42
 
    100 Meter Dash                 Elizabeth Alter              1ST overall        13.75"        (10 points)
                                               Sarah Holland Jones       5th overall        14.32"          (4 points)
                                               Caitlin Skeen                  7th overall        15.67"          (2 points)

    200 Meter Dash                 Elizabeth Alter               2nd overall        29.77"          (8 points)
                                               Macon Steinberg            7th overall        33.04"          (2 points)
                                               Caitlin Skeen                  8th overall        33.90"            (1 point)

     800 Meter Run                 Katie Bright                   1ST overall     2:54.97"        (10 points)
                                              Kathryn Runkle              2nd overall     2:59.88"          (8 points)
                                              Marie Claire Crepault     4th overall      3:04.92"          (5 points)

   1600 Meter Run                 Kathryn Runkle             1ST overall     6:49.00"         (10 points)

    4 x 100 meter Relay          SAINT JAMES              3rd overall        58.95"           (6 points)   <Elizabeth Alter, Sarah Holland Jones, Caitlin Skeen, Macon Steinberg>

    4 x 800 meter Relay          SAINT JAMES             1ST overall   12:00.00"         (10 points)   <Maddie Rupp, Kathryn Runkle, Sarah Holland Jones, Katie Bright>

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE



MAR  13     ROBERT E. LEE RELAYS  (@ Robert E. Lee - results n/y/a)



MAR  17     AUBURN ALL-COMERS  (@ Auburn High School)
                 
      MEET SCORED  6 - 4 - 2 - 1  RELAY EVENTS  6 - 4 - 2  / only top 5 finishers listed per event

VARSITY BOYS
     SAINT JAMES finished fifth overall with 10 points
     Opelika 93, Auburn 52, Smiths Station 43, Central-Phenix City 27, SAINT JAMES 10, Enterprise 6

    1600 meter run                  Scott Price                      5th overall        4:47.27"

    3200 meter run                  Scott Price                     2nd overall      10:13.00"      (4 points)

      Pole Vault                        Matthew Shashy           1ST overall          11'  6"       (6 points)           

VARSITY GIRLS
    
SAINT JAMES finished fifth overall with 5 points
     Smiths Station 99, Auburn 58, Central-Phenix City 28, Opelika 24, SAINT JAMES 5, Enterprise 4

     100 meter dash                 Melissa Myer                 4th overall         13.52"         (1 point)

    3200 meter run                  Maddie Rupp                 5th overall     14:23.00"

     100 meter hurdles             Melissa Myer                3rd overall         17.19"        (2 points)

     4 x 100 YARD relay         SAINT JAMES             5th overall         54.77"

     High Jump                        Elizabeth Green             4th overall         4'  10"          (1 point)
                                               Macon Steinberg           5th overall         4'   4"

     Long Jump                       Melissa Myer                 4th overall       15'   1"           (1 point)

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE



APR  10    ROBERT E. LEE INVITATIONAL  (@ Robert E. Lee - results n/y/a)



APR  15    MONTGOMERY CITY CHAMPIONSHIPS  (@ Robert E. Lee)

VARSITY BOYS
      SAINT JAMES finishes behind winner Robert E. Lee and others

      800 Meter Run                Winn Seay                      3rd overall

    1600 Meter Run                Scott Price                      2nd overall

    3200 Meter Run                Scott Price                      2nd overall

      Pole Vault                        Matt Shashy                   3rd overall

      Javelin                             Forrest Hull                    2nd overall
                                              Jim Sweeney                   3rd overall

      4 x 800 meter Relay        SAINT JAMES              3rd overall

VARSITY GIRLS
      SAINT JAMES finishes 1ST  (Carver-Montgomery 2nd, Montgomery Academy 3rd)
      THIRD CONSECUTIVE CITY CHAMPIONSHIP

    100 Meter Hurdles            Melissa Myer                 1ST overall

    300 Meter Hurdles            Elizabeth Alter                3rd overall

    100 Meter Dash                Jordan Horn                    2nd overall
                                              Melissa Myer                  3rd overall

    200 Meter Dash                Jordan Horn                    2nd overall

   1600 Meter Run                 Maddie Rupp                  3rd overall

   3200 Meter Run                 Maddie Rupp                  3rd overall

    Long Jump                        Elizabeth Alter               2nd overall
                                              Melissa Myer                  3rd overall

    High Jump                        Lee Ann Moffitt             2nd overall

    Triple Jump                      Macon Steinberg            1ST overall

    Pole Vault                         Maude Crepault             1ST overall

    Javelin Throw                   Catherine Cowart          1ST overall
                                              Kelli Crossen                  3rd overall

    4 x 100 meter Relay          SAINT JAMES              3rd overall

    4 x 400 meter Relay          SAINT JAMES             1ST overall

    4 x 800 meter Relay          SAINT JAMES             2nd overall




APR  23    4A SECTION 1 SECTIONALS  (@ UMS-Wright, Mobile - results n/y/a)



MAY   1    4A STATE OUTDOOR TRACK CHAMPIONSHIP MEET  (@ Paul Bryant, Tuscaloosa)

VARSITY BOYS
     SAINT JAMES finishes sixth overall with 39 points
     UMS-Wright 152, Cleburne County 76.33, Jacksonville 68, Beauregard 63.33, Madison County 51.33, SAINT JAMES 39,
     Monroe County 27, Fairview 26, Deshler 24, Greensboro 17, Demopolis 16, Guntersville 14, Handley 13, Boaz 12,
     Cherokee County 12, Hayden 12, East Lawrence 11, Daleville 10, Saks 10, Trinity 10, Haleyville 8, Lawrence County 6,
     Emma Sansom 5, Livingston 5, North Jackson 5, Hamilton 4, Walter Wellborn 4

     800 Meter Run                 Winn Seay                      6th overall             2:08.01"       (3 points)

   1600 Meter Run                 Scott Price                     1ST overall            4:44.91"      (10 points - STATE CHAMPION)
                                              Philip Fair                     11th overall            5:08.91"

   3200 Meter Run                 Scott Price                     1ST overall          10:18.39"     (10 points - STATE CHAMPION)

     Long Jump                       Kevin Hale                   12th overall             18' 3/4"

     High Jump                       Forrest Hull                    6th overall                5' 10"        (3 points)

     Pole Vault                        Matt Shashy                   6th overall                10' 0"        (3 points)

     Javelin Throw                  Jim Sweeney                  5th overall              144' 6"       (4 points)

     4 x 800 meter Relay         SAINT JAMES             3rd overall            8:52.75"       (6 points)

VARSITY GIRLS
     SAINT JAMES finishes fourth overall with 76 points
     UMS-Wright 133, Guntersville 86, Saks 77, SAINT JAMES 76, Madison County 75, Greensboro 34, Trinity 27,
     Hamilton 24, Deshler 23, Fairview 21, Jacksonville 20, Beauregard 13, Brooks 13, Haleyville 10, North Jackson 10,
     Corner 9, Handley 7, Douglas 6, East Lawrence 6, Hayden 5, Curry 4, Walter Wellborn 4, Daleville 3,
     Emma Sansom 3, Shelby County 1

     100 Meter Hurdles           Melissa Myer                 2nd overall             16.73"        (8 points)
                                              Elizabeth Alter               4th overall              18.66"        (5 points)

     300 Meter Hurdles           Elizabeth Alter               2nd overall             49.18"        (8 points)
                                              Kim Skinner                   7th overall             55.50"         (2 points)

     100 Meter Dash               Melissa Myer                  7th overall             13.23"         (2 points)

     200 Meter Dash               Melissa Myer                  8th overall             27.69"          (1 point)

     400 Meter Dash               Kelli Christian                6th overall           1:05.86"        (3 points)

     800 Meter Run                Katherine Walker          10th overall           2:40.24"

   1600 Meter Run                Maddie Rupp                  5th overall           5:57.59"       (4 points)

     Long Jump                      Melissa Myer                  4th overall          15' 5.75"        (5 points)

     High Jump                      Elizabeth Green               4th overall               4'   8"        (5 points)
                                             Lee Ann Moffitt              7th overall               4'   6"        (2 points)

     Pole Vault                       Maude Crepault              2nd overall               8'   6"        (8 points)

     Discus Throw                 Kelly Crossen                  3rd overall              91'  7"        (6 points)

     Javelin Throw                 Catherine Cowart           2nd overall              92'  6"        (8 points)
                                             Kelly Crossen                 6th overall              84' 11"       (3 points)

     4 x 100 meter Relay        SAINT JAMES              7th overall              52.75"       (2 points)

     4 x 400 meter Relay        SAINT JAMES            10th overall           4:40.52"

     4 x 800 meter Relay        SAINT JAMES              5th overall         11:17.83"       (4 points)

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE



MAY  10/11   STATE HEPTATHLON/DECATHLON  (@ Mountain Brook High School)

     Melissa Myer competed in the State Heptathlon
     She finished 15th out of 50 competitors with 3012 points, giving SAINT JAMES 2 team points.

     200 Meter Dash               676 points                        27.44"
  
     800 Meter Run                 275 points                    3:10.32"
  
     100 Meter Hurdles           628 points                       16.72"

     Long Jump                       411 points                     14' 6"
 
     High Jump                       359 points                       4' 1"

     Shot Put                           412 points                      26' 11"
  
     Javelin Throw                  251 points                      58' 11"

FOR COMPLETE HEPTATHLON RESULTS - CLICK HERE


RETURN TO THE SAINT JAMES OUTDOOR TRACK HOMEPAGE