SAINT JAMES INDOOR TRACK and FIELD - 2014-15

Varsity and Middle School Head Coach:  Zach Sollie
Assistant Coach:  Chris Campos



ROSTERS ALL INDOOR MEETS hosted by the Birmingham Crossplex Facility



    JAN    2        1A - 6A ICEBREAKER INVITATIONAL MEET    
 
    VARSITY BOYS
     SAINT JAMES did not point
     Northridge 75, Winfield City 70, Arab 41, Cullman 37, Center Point 36, Saint Paul's 34, Tallassee 26, Pelham 23, Ramsay 22,
     Montgomery Academy 19, Huffman 18, Scottsboro 15, Columbia 14, Woodlawn 12, American Christian 12, Dadeville 11,
     Piedmont 10, Starkville, MS 10, Mortimer Jordan 9, Hartselle 8, Helena 8, Marion County 6, Fairfield 6, Catholic-Montgomery 5,
     G.W. Carver 5, Westminster-Oak Mounain 4, Wilson 3, Randolph 3, Holly Pond 1, LAMP 1

        60 Meter Dash                                  Jonathan Robinson                                  7.61"               25th overall   (NEW SCHOOL RECORD)
                                                                  Ivan Villageois                                        7.65"               27th overall

      400 Meter Dash                                  Zac Swearingen                                     55.92"               29th overall   (NEW SCHOOL RECORD)
                                                                  Jonathan Robinson                                57.22"               39th overall
                                                                  Ivan Villageois                                      58.63"               51st overall
                                                                  Jake Maddox                                      1:00.94"               75th overall
                                                                  Ryan Townsend                                  1:04.07"             101st overall
                                                                  Jackson Hipp                                      1:11.04"             118th overall

      800 Meter Run                                    Zac Swearingen                                  2:15.70"               18th overall
                                                                  Ryan Townsend                                  2:39.38"               75th overall
                                                                  Jackson Hipp                                      2:51.24"               88th overall

     1600 Meter Run                                   Jake Maddox                                      5:41.58"               55th overall
                                                                  Ryan Townsend                                  5:46.75"               63rd overall

       Long Jump                                         Jonathan Robinson                              17' 9"               18th overall
                                                                  Ivan Villageois                                   17' 2.75"               21st overall
                                                                  Jake Maddox                                       13' 1"               41st overall

    VARSITY GIRLS
     SAINT JAMES finished 14th overall with 13 points
     Saint Paul's 108, Northridge 49, Pelham 47, Starkville, MS 47, American Christian 35, Cullman 30, Center Point 24, Piedmont 23,
     Columbia 19, Winfield City 18, Altamont 18, Ramsay 15, Westminster-Oak Mountain 15, SAINT JAMES 13, Montgomery Academy 12,
     Helena 11, Woodlawn 10, Bayside Academy 10, Hartselle 8, Randolph 7, Ohatchee 6, Huffman 5, Mortimer Jordan 5, Wilson 3,
     Providence Christian 3, G.W. Carver 1

      400 Meter Dash                                  Rachael Yergensen                            1:08.49"                21st overall
                                                                  Sailor Miles                                       1:09.64"                25th overall
                                                                  Pernille Lyssand                                1:11:48"                37th overall

      800 Meter Run                                    Rachael Yergensen                            2:30.55"                  5th overall       (4 points)
                                                                  Sailor Miles                                       2:42.03"                16th overall
                                                                  Pernille Lyssand                                2:46.09"                21st overall

     3200 Meter Run                                   Rachael Yergensen                          11:40.51"                  2nd overall      (8 points)
                                                                  Sailor Miles                                     12:52.96"                  8th overall       (1 point)
                                                                  Pernille Lyssand                              13:06.57"                  9th overall


FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE


    JAN  19        MARTIN LUTHER KING, JR. INDOOR TRACK CLASSIC  

    VARSITY BOYS
     SAINT JAMES did not point
     Auburn 76, Hoover 62, Homewood 57, Northridge 34, Paul W. Bryant 27, Oak Mountain 22, James Clemens 21,
     McGill-Toolen 18, Hewitt-Trussville 17, Mountain Brook 16, Oxford, MS 14, Carver-Montgomery 13,
     Hattiesburg, MS 13, Pearl, MS 12, American Christian 12, Austin 10, Kell, GA 10, Fairhope 10, Gadsden City 10,
     Southside-Gadsden 9, Ramsay 8, Woodlawn 8, Prattville 7, Pelham 7, Columbia 6, Stanhope Elmore 6,
     Spain Park 6, Huntsville 6, Cullman 5, Thompson 4, Saint Clair County 4, Fairfield 3, Meridian, MS 3,
     Murphy 2, Rome, GA 2, Sparkman 2, Dadeville 1, Scottsboro 1, UMS-Wright 1, Albertville 1

      400 Meter Dash                                  Jackson Hipp                                       1:09.03"            260th overall

      800 Meter Run                                    Jake Maddox                                      2:20.81"               65th overall
                                                                  Ryan Townsend                                  2:35.23"             117th overall
                                                                  Jackson Hipp                                      2:47.58"             151st overall
                                                                  Jesper Lyssand                                    3:02.51"             157th overall

     1600 Meter Run                                   Jake Maddox                                      5:24.58"             125th overall
                                                                  Ryan Townsend                                  5:39.74"             169th overall


    VARSITY GIRLS
     SAINT JAMES finished tied for 32nd overall with 3 points
     Hoover 55, Homewood 49, Northridge 40, Huntsville 32, James Clemens 26, McGill-Toolen 25,
     Saint Paul's 24, Mountain Brook 23, Murphy 22, Catholic-Montgomery 20, Cottage Hill Christian 16,
     American Christian 16, Clinton, MS 16, Center Point 16, Altamont 15, Auburn 15, Austin 13, Pelham 13,
     Oak Mountain 10, Woodlawn 10, Cullman 10, Paul W. Bryant 9, Hattiesburg, MS 9, Prattville 8,
     Piedmont 6, Hewitt-Trussville 5, Whitesburg Christian 5, Beauregard 4, Pearl, MS 4, UMS-Wright 4,
     Stanhope Elmore 3, SAINT JAMES 3, Hartselle 3, Montgomery Academy 3, Fort Payne 3, Oxford 2,
     Sylacauga 2, John Carroll 2, Sparkman 1, Randolph 1, Scottsboro 1

      800 Meter Run                                    Sailor Miles                                       2:35.16"               16th overall
                                                                  Rachael Yergensen                            2:36.24"                21st overall
                                                                  Pernille Lyssand                                2:39.85"                31st overall

     1600 Meter Run                                   Rachael Yergensen                            5:20.62"                  6th overall     (3 points)
                                                                  Sailor Miles                                       5:36.10"                17th overall
                                                                  Pernille Lyssand                                5:48.56"                27th overall


FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE


     JAN  30 / 31          LAST CHANCE INVITATIONAL

     VARSITY BOYS
      SAINT JAMES did not point
      Auburn 103, Opelika 42, Homewood 34, Paul W. Bryant 31, Hoover 29, Hewitt-Trussville 28, Spain Park 22,
      Mountain Brook 17, McGill-Toolen 16, Central-Phenix City 14, James Clemens 14, Northridge 11, Bob Jones 10,
      West Forsyth, GA 10, Alexander, GA 10, Winfield City 9, Saint Patrick, GA 8, Southside-Gadsden 8, Pelham 8,
      Chapel Hill, GA 8, Pearl, MS 7, Northwest Rankin, MS 6, Winder-Barrow, GA 6, Smiths Station 6, Vestavia Hills 6,
      Woodlawn 6, Campbell, GA 6, Oak Mountain 6, Falkville 5, Shades Valley 5, Prattville 5, Gadsden City 5,
      Athens Academy, GA 5, Rockdale, GA 5, Columbia 5, Lambert, GA 4, Hebron Christian, GA 4, Thompson 3,
      Clinton, MS 3, Roswell, GA 3, Carver-Montgomery 3, Tallulah Falls, GA 3, Huffman 2, Westminster-Oak Mountain 2,
      Cullman 2, Holly Pond 1, Huntsville 1, Center Point 1

        60 Meter Dash - Preliminaries          Jonathan Robinson                                 7.65"             118th overall

      400 Meter Dash                                   Jonathan Robinson                               58.55"            172nd overall

    1600 Meter Run                                     Ryan Townsend                                5:40.46"             246th overall

    3200 Meter Run                                     Ryan Townsend                              12:11.39"             111th overall

     VARSITY GIRLS
      SAINT JAMES did not participate

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE


    FEB   6 / 7     STATE 4A-5A INDOOR TRACK MEET

    VARSITY BOYS
     SAINT JAMES did not point
     UMS-Wright 88, Columbia 78, Saint Paul's 56, Ramsay 41, Tallassee 37, Dadeville 34, Randolph 31,
     Carver-Birmingham 26, Central-Tuscaloosa 21, Saint Clair County 20, LAMP 19, Helena 16,
     Brooks 13, Northside 11, Mortimer Jordan 11, Wilson 11, DAR 10, Parker 8, Fairfield 4, Corner 3,
     Catholic-Montgomery 2, Oneonta 2, Sipsey Valley 2

        60 Meter Dash - Qualifying              Jonathan Robinson                                 7.58"              20th overall     (NEW SCHOOL RECORD   old record   
7.61"   2015 1A-5A ICEBREAKER)
                                                                   Ivan Villageois                                       7.91"              34th overall

      400 Meter Dash                                   Zac Swearingen                                    56.76"              25th overall
                                                                   Jonathan Robinson                            1:00.82"             32nd overall

      800 Meter Run                                    Zac Swearingen                                  2:13.95"             16th overall

                                                                  Jake Maddox                                      2:19.09"              30th overall

    1600 Meter Run                                    Jake Maddox                                      5:15.11"              23rd overall

      Long Jump                                          Ivan Villageois                                     17'   6"               17th overall
                                                                  Jonathan Robinson                               17' 4"              18th overall

    VARSITY GIRLS
     SAINT JAMES finished ninth overall with 22 points
     Saint Paul's 149, UMS-Wright 93, Columbia 43, Beauregard 38, Catholic-Montgomery 38, Brooks 34,
     Helena 34, Ramsay 27, SAINT JAMES
22, Randolph 21, DAR 20, Corner 5, Mortimer Jordan 5,
     Fairview 3, LAMP 3, Carver-Birmingham 2, Central-Tuscaloosa 2, Oneonta 1, Wilson 1

      800 Meter Run                                    Rachael Yergensen                              2:30.47"                6th overall      (3 points)
                                                                  Sailor Miles                                         2:33.13"                9th overall

    1600 Meter Run                                    Rachael Yergensen                              5:21.61"                2nd overall     (8 points)
                                                                  Sailor Miles                                         5:37.60"                 7th overall     (2 points)

    3200 Meter Run                                    Rachael Yergensen                            11:13.64"                2nd overall     (8 points - NEW SCHOOL RECORD     old record  
11:40.30"  2012 1A-4A INDOOR STATE MEET)
                                                                  Pernille Lyssand                                12:34.19"                8th overall      (1 point)


FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE
  

RETURN TO THE SAINT JAMES TRACK HOMEPAGE