SAINT JAMES INDOOR TRACK and FIELD - 2005
MAUDE CREPAULT - STATE 1A-4A INDOOR POLE VAULT CHAMPION

Varsity and Junior Varsity Head Coach:  David Rudd


ROSTERS  and AWARD WINNERS

VARSITY and JUNIOR VARSITY BOYS

       Michael Azar                   Anthony Baggett                 Jeff Cowden                    Chas Deibel
       William Evans                 Kevin Hale                          Chris Johnson                  Hammond Miller
       Scott Price                       Winn Seay                           Matthew Shashy              Matt Sutter

VARSITY and JUNIOR VARSITY GIRLS

       Elizabeth Alter                Audrianna Archibald           Rachel Arledge               Katie Bright
       Carrie Cabaniss               Kelsey Caraway                  Rachel Crawford             Marie Claire Crepault
       Maude Crepault               Elizabeth Fenn                    Elizabeth Green              Hunter Hardin
       Ann Marie Jilla                Sarah Holland Jones           Kelsey Keith                   Anne Llewellyn
       Megan McCormick         Alex Parquette                    Jessica Parrish                 Joanna Reynolds
       Erika Rucker                   Kathryn Runkle                   Devin Snider                   Macon Steinberg
       Megan Stephenson          Katherine Walker                Anne Wright


       Scott Price                       Montgomery Advertiser All-Metro Track and Field First Team (combined indoor and outdoor) - 1600 and 3200 meter run

       William Evans                 Montgomery Advertiser All-Metro Track and Field First Team (combined indoor and outdoor) - 3200 meter run

       Elizabeth Alter                 Montgomery Advertiser All-Metro Track and Field First Team (combined indoor and outdoor) - 100 meter dash

       Maude Crepault               Montgomery Advertiser All-Metro Track and Field First Team (combined indoor and outdoor) - Pole Vault


 
  JAN  15    NORTHRIDGE INVITATIONAL  (@ Celebration Arena, Priceville)
                   TEAM SCORES NOT POSTED

  VARSITY BOYS

          800 meter run                   Winn Seay                         19th overall           2:14.26"

        1600 meter run                   Scott Price                         22nd overall          5:03.46"
                                                   William Evans                   34th overall           5:13.69"

        3200 meter run                   Scott Price                         25th overall         11:17.03"
                                                   William Evans                   26th overall         11:24.15"

VARSITY GIRLS and JUNIOR VARSITY did not participate

FOR NEARLY COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE
 


 JAN  29    BOB JONES INVITATIONAL  (@ Celebration Arena, Priceville)

  VARSITY BOYS
       
SAINT JAMES did not point
        Northridge 64, Hewitt-Trussville 63, Oak Mountain 37, Tuscaloosa County 29, Scottsboro 29, Homewood 24,
        Central-Phenix City 21, J.O. Johnson 21, Grissom 14, Bob Jones 11.333, Prattville 10, Hoover 'B' 10, Shades Valley 10,
        Fairview 8.333, Austin 8, Brewer 6, Mountain Brook 6, Northridge 'B' 6, Hewitt-Trussville 'B' 5, Lee 5, Randolph 4,
        Shades Mountain Christian 4, Mountain Brook 'B' 2, Butler 1, Pelham 1, Vincent .333

        55 meter dash                     Jeff Cowden                      27th qualify              7.18"
                                                   Anthony Baggett               49th qualify              7.61"
                                                   Michael Azar                     54th qualify              7.72"

      400 meter dash                     Chris Johnson               T-40th overall             58.78"
                                                   Winn Seay                        48th overall             59.65"

      800 meter run                       Winn Seay                       19th overall          2:14.28"
                                                   Scott Price                        31st overall          2:17.78"
                                                   Matt Sutter                       55th overall          2:28.93"

    1600 meter run                      William Evans                  20th overall          5:04.15"
                                                   Scott Price                       23rd overall          5:07.15"

    3200 meter run                      William Evans                  11th overall       11:21.87"
                                                   Scott Price                        12th overall       11:22.00"

       55 meter hurdles                 Anthony Baggett             13th qualify              9.82"

     4 x 200 meter relay              SAINT JAMES                17th overall        1:47.19"   <Matthew Azar, Jeff Cowden, Anthony Baggett, Matthew Shashy>

    4 x 400 meter relay               SAINT JAMES                13th overall        4:10.12"   <Chris Johnson, Matt Sutter, Winn Seay, Anthony Baggett>

     4 x 800 meter relay              SAINT JAMES                10th overall        9:19.93"    <Matt Sutter, William Evans, Scott Price, Winn Seay>

     Pole Vault                             Matthew Shashy          T-12th overall              9' 6"

     Long Jump                           Jeff Cowden                    16th overall       17' 11"
                                                  Matthew Shashy              20th overall           17'  5"
                                                  Michael Azar                   38th overall           15'  5"

 
VARSITY GIRLS
    
SAINT JAMES finished 19th overall with 3 points
     Northridge 70, Bob Jones 37, Oak Mountain 35.333, Scottsboro 31.58, Madison County 28.333, Austin 28,
     Hewitt-Trussville 28, Mountain Brook 27, Butler 20, Priceville 18, Grissom 17, Grissom 'B' 11, Central-Phenix City 10,
     Hewitt-Trussville 'B' 8, Brewer 7, Guntersville 6, Prattville 6, Vincent 6, SAINT JAMES 3, Hoover 'B' 3, Northridge 'B' 2

       55 meter dash                     Elizabeth Alter                10th qualify             7.91"
                                                  Jordan Hall                      34th qualify             8.37"
                                                  Maude Crepault               35th qualify             8.38"

     400 meter dash                     Kathryn Runkle               38th overall         1:13.02"
                                                  Katherine Walker             40th overall         1:13.78"

     800 meter run                       Katherine Walker             34th overall         2:55.84"
                                                  Kathryn Runkle                40th overall         3:02.97"

   1600 meter run                       Anne Wright                    25th overall         6:38.65"
                                                  Megan Stephenson           26th overall         6:38.93"
                                                  Anne Llewellyn                29th overall        6:45.93"

   3200 meter run                       Anne Llewellyn               10th overall       14:29.62"

       55 meter hurdles                Elizabeth Alter                   7th qualify              9.86"

  4 x 200 meter relay                 SAINT JAMES                 8th overall         1:58.25"

  4 x 400 meter relay                 SAINT JAMES               13th overall         5:05.01"

  4 x 800 meter relay                 SAINT JAMES               10th overall       11:55.95"

    High Jump                            Elizabeth Green              T-7th overall               4' 8"
                                                  Macon Steinberg          T-13th overall               4' 4"

    Pole Vault                             Maude Crepault              T-3rd overall              8' 6"   (3 points)

    Long Jump                           Elizabeth Alter                 10th overall          14' 5"
                                                 Sarah Holland Jones         14th overall          13'   7"
                                                 Joanna Reynolds              15th overall          13' 6"

    Shot Put                               Rachel Arledge                22nd overall         24' 7"

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE



FEB  4 / 5  STATE 1A-4A INDOOR TRACK MEET  (@ Celebration Arena, Priceville)

 
VARSITY BOYS
     SAINT JAMES finished seventh overall with 22 points
     Altamont 88, UMS-Wright 52, Leeds 46, T.R. Miller 38, Randolph 30, Fairview 24, SAINT JAMES 22,
     Madison County 22, Guntersville 16, Montgomery Academy 15, North Jackson 12, Haleyville 10, Handley 10,
     Falkville 9, Hayden 4, Cherokee County 2, Oneonta 1

     400 meter dash                   Winn Seay                       12th overall            57.16"
                                                Chris Johnson                  23rd overall            59.95"

     800 meter run                     Winn Seay                         8th overall          2:12.53"
                                                Scott Price                       16th overall          2:20.45"

    1600 meter run                    William Evans                  4th overall          4:53.61"     (4 points)
                                                Scott Price                         5th overall          4:59.73"     (2 points)

    3200 meter run                    Scott Price                        4th overall        10:28.58"     (4 points)
                                                William Evans                10th overall        11:08.00"

     55 meter hurdles                Anthony Baggett              2nd overall               9.14"     (8 points)

     Long Jump                         Matthew Shashy             11th overall         17' 4.75"

     4 x 200 meter relay            SAINT JAMES              10th overall          1:43.71"

     4 x 400 meter relay            SAINT JAMES              11th overall          3:57.09"

     4 x 800 meter relay            SAINT JAMES                4th overall          9:03.77"    (4 points)


  VARSITY GIRLS
     SAINT JAMES finished fifth overall with 38 points
     Altamont 88, Leeds 76, Madison County 61, UMS-Wright 52, SAINT JAMES 38, Montgomery Academy 29,
     Randolph 16, Priceville 15, Guntersville 15, Cedar Bluff 6, Falkville 4, Cold Springs 1, Fairview 1

       55 meter dash                   Elizabeth Alter               2nd overall               7.91"     (8 points)

     400 meter dash                   Sarah Holland Jones     12th overall           1:10.08"
                                                Katherine Walker          14th overall           1:10.48"
  
     800 meter run                     Katherine Walker            8th overall           2:45.86"
                                                Kathryn Runkle             15th overall           2:54.45"

   1600 meter run                     Anne Llewellyn            13th overall           6:30.36"

      55 meter hurdles               Elizabeth Alter                3rd overall               9.45"    (6 points)

      High Jump                        Elizabeth Green           T-5th overall                4' 8"  (1 points)
                                                Macon Steinberg       T-11th overall                4' 4"

      Long Jump                        Elizabeth Alter               5th overall              15' 5"     (2 points)

      Shot Put                            Rachel Arledge             20th overall         23' 2.75"

      Pole Vault                         Maude Crepault            1ST overall                8' 6"    (10 points - 1A-4A STATE CHAMPION)
                                                Ann Marie Jilla              4th overall                7' 6"      (4 points)

      4 x 200 meter relay           SAINT JAMES             3rd overall          1:58.45"     (6 points)

      4 x 400 meter relay           SAINT JAMES             8th overall          4:57.53"

      4 x 800 meter relay           SAINT JAMES             6th overall        11:37.54"      (1 point)

FOR COMPLETE MEET RESULTS - CLICK HERE


RETURN TO THE SAINT JAMES INDOOR TRACK HOMEPAGE