SAINT JAMES CROSS COUNTRY - 2017
VARSITY GIRLS 4A THIRD PLACE TEAM FINISH

Head Coach:  Kevin Madden
Assistant Coaches:  Samantha Lynn, Greg Miles, Jeremy Turner


 
ROSTERS and AWARD WINNERS

    VARSITY / MIDDLE SCHOOL BOYS

       Trey Gaines                        Fahir Hasan                         Jake Hastings                        Grady Johnson
       Spencer Madore                 Jake Maddox                       Basil McHorne                      Hawthorne Ramsey
       John (J.B.) Ramsey            Jon-Michael Sampson         Austin Sierco                         Harris Washington

    VARSITY / MIDDLE SCHOOL GIRLS

       Sidnee Beavers                   India Bond                          Izabel Cabral                          Michaela Gaines
       Amanda Grate                    Sydney Hart                        Lana Harwick                         Lizzy Headley
       Jordan King                        Presley Miles                      Sailor Miles                            Bea Richardson
       Eliana Soto                         Virginia Williams



       Jake Maddox                      Montgomery Advertiser All-Metro Cross Country Team

       Presley Miles                     
Montgomery Advertiser All-Metro Cross Country Team

       Sailor Miles                       
Montgomery Advertiser All-Metro Cross Country Team



   AUG  31   TRINITY TRAILBLAZER  (@ Young Meadows)  

             TEAM STANDINGS are available on Meet Results page 

             VARSITY BOYS and GIRLS did not participate

             MIDDLE SCHOOL BOYS  (2 mile run)
                  SAINT JAMES had only two competitors

                  Trey Gaines                                                      15:10:71            14th overall
                  Grady Johnson                                                 18:21:56            42nd overall

              MIDDLE SCHOOL GIRLS  (2 mile run)
                   SAINT JAMES had only three competitors

                   Hannah Rains                                                  21:48.68"           36th overall
                   Lizzy Headley                                                 23:06.76"           40th overall
                   Michaela Gaines                                              24:26.03"           45th overall
                 


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE



   SEP     2    BROOKS MEMPHIS TWILIGHT CLASSIC  

             TEAM STANDINGS are available on Meet Results page

             VARSITY BOYS  (5000 meter run)
                   SAINT JAMES finished 43rd out of 58 teams with 1350 points

                   Jake Maddox                                                   18:07.04"       140th overall     (134 points)
                   Hawthorne Ramsey                                         19:32.66"       269th overall     (248 points)
                   John Ramsey                                                   20:15.15"       325th overall     (293 points)
                   Harris Washington                                          20:49.22"       364th overall     (325 points)
                   Spencer Madore                                              21:27.57"      392nd overall     (350 points)
                   Jake Hastings                                                  24:22.63"       440th overall     (384 points)

             VARSITY GIRLS  (5000 meter run)
                   SAINT JAMES finished 30th out of 47 teams with 808 points

                   Presley Miles                                                   18:39.87"         1ST overall         (1 point)
                   Sailor Miles                                                     22:14.58"       138th overall    (131 points)
                   Virginia Williams                                            23:08/39"       181st overall    (191 points)
                   Eliana Soto                                                      24:55.86"       250th overall    (231 points)
                   Lana Harwick                                                  26:37.59"      302nd overall    (274 points)
                   Amanda Grate                                                 26:46.57"       304th overall    (276 points)


             JUNIOR VARSITY GIRLS  (5000 meter run)
                   SAINT JAMES had only one competitor

                   Sidnee Beavers                                                 28:51.44"       175th overall


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


    SEP    16     SCOTTSBORO INVITATIONAL  

             VARSITY BOYS  1A-4A  (5000 meter run)
                  SAINT JAMES finished SECOND overall with 98 points
                  Pleasant Valley 48, SAINT JAMES 98, Winfield City 116, Saint Bernard 128, Hatton 146, Cold Springs 149,
                  Rogers 185, Brindlee Mountain 208, Athens Bible School 218, Pisgah 231, Westbrook Christian 278,
                  Westminster Christian 300, Skyline 358, West Limestone 359, Cedar Bluff 429, New Hope 438, West Morgan 462,
                  Glencoe 463, Tanner 521, Section 587, North Jackson 628

                  Jake Maddox                                                      17:04.57"          4th overall        (4 points)
                  Hawthorne Ramsey                                            18:37.76"        12th overall      (12 points)
                  Harris Washington                                              19:08.52"        20th overall      (20 points)
                  John Ramsey                                                       19:17.19"        24th overall      (24 points)
                  Spencer Maddox                                                 19:56.74"        38th overall      (38 points)
                  Basil McHorne                                                    21:50.25"        80th overall
                  Jake Hastings                                                      22:13.15"        94th overall
                  Trey Gaines                                                         23:37.90"      125th overall
                  Grady Johnson                                                    28:14.05"      182nd overall

            VARSITY GIRLS  1A-4A  (5000 meter run)
                  SAINT JAMES finished SECOND overall with 75 points
                  Pleasant Valley 49, SAINT JAMES 75, West Limestone 104, Saint Bernard 126, Pisgah 137, Rogers 142,
                  Hatton 170, Brindlee Mountain 204, Westminster Christian 209, Winfield City 273, Athens Bible Chool 280,
                  Glencoe 314, Cedar Bluff 355, North Jackson 396

                  Presley Miles                                                      19:36.82"  1ST OVERALL          (1 point)
                  Virginia Williams                                                21:55.97"        11th overall       (10 points)
                  Sailor Miles                                                         22:12.33"        13th overall       (12 points)
                  Eliana Soto                                                          22:58.01"        18th overall       (16 points)
                  Lana Harwick                                                      24:56.53"       43rd overall        (36 points)
                  Bea Richardson                                                   25:31.95"        51st overall
                  Sidnee Beavers                                                    26:27.16"        65th overall
                  Izabel Cabral                                                       28:36.27"        94th overall
                  India Bond                                                           30:26.54"      109th overall


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE



    SEP    16     TCBY INVIATIONAL  (@ Munny Sokol Park, Tuscaloosa)  

    VARSITY BOYS 4A - 7A   (5000 meter run)
                   SAINT JAMES finished fourth overall with 127 points
                   Mountain Brook 26, Lawrence County 83, Northside 87, SAINT JAMES 127, Oxford 160,
                   Hamilton 188, Northridge 203, Jasper 205, Sipsey Valley 205, Demopolis 265, Tuscaloosa County 278,
                   Holt 341, Hillcrest-Tuscaloosa 343, West Blocton 377, Bibb County 435

                   Jake Maddox                                                   16:56.23"          4th overall        (4 points)
                   Hawthorne Ramsey                                         18:55.60"        21st overall      (21 points)
                   Harris Washington                                           19:22.86"       25th overall      (25 points)
                   John Ramsey                                                   19:28.65"        28th overall      (28 points)
                   Spencer Madore                                              21:06.93"        51st overall      (49 points)
                   Basil McHorne                                                21:16.22"        55th overall      (53 points)
                   Jake Hastings                                                  23:33.37"        76th overall      (73 points)

             VARSITY GIRLS  4A - 7A  (5000 meter run)
                   SAINT JAMES finished third overall with 79 points
                   Mountain Brook 23, Lawrence County 60, SAINT JAMES 79, Oxford 153, Jasper 169.
                   Hillcrest-Tuscaloosa 192, Northridge 199, Demopolis 210, Tuscaloosa County 213,
                   Hamilton 238, Sipsey Valley 251

                   Presley Miles                                                   19:02.38"  1ST OVERALL         (1 point)
                   Sailor Miles                                                     21:18.74"           9th overall        (9 points)
                   Virginia Williams                                            23:21.56"         18th overall      (18 points)
                   Eliana Soto                                                      24:04.10"         24th overall      (24 points)
                   Lana Harwick                                                  24:46.49"         28th overall      (29 points)
                   Bea Richardson                                               26:20.33"         42nd overall     (38 points)
                   Sidnee Beavers                                                29:39.55"         58th overall      (52 points)
             

              JUNIOR VARSITY GIRLS  (5000 meter run)    
                   SAINT JAMES only had two competitors

                   Amanda Grate                                                  25:20.62"         18th overall
                   India Bond                                                        31:23.02"        42nd overall


             MIDDLE SCHOOL GIRLS  (2.25 mile run)
                   SAINT JAMES had only three competitors

                   Hannah Rains                                                  20:02.06"        42nd overall
                   Michaela Gaines                                              29:52.54"        96th overall
                   Sydney Baker                                                  29:54.35"        97th overall


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


    OCT    7     JESSE OWENS CLASSIC  (@ Oakville Indian Mounds)   

             BOYS GOLD DIVISION  (5000 meter run)
                   SAINT JAMES finished 38th overall with 1025 points
                   Pope (GA) 155, Siegel (TN) 179, Enterprise 292, Auburn 294, Dalton (GA) 302, McCallie (TN) 308,
                   Vestavia Hills 323, Homewood 335, Maryville (TN) 343, Franklin (TN) 396, Collierville (TN) 360,
                   Bartlett (TN) 363, Father Ryan (TN) 365, Scottsboro 390, Ravenwood (TN) 392, Cullman 439,
                   Houston (TN) 458, Spain Park 483, Wilson Central (TN) 488, Independence (MS) 492, Grissom 508,
                   Hewitt-Trussville 517, Arlington (TN) 519, Christian Brothers (TN) 524, Centennial (TN) 574,
                   Nolensville (TN) 615, Fred J. Page (TN) 622, Station Camp (TN), Oak Mountain 646, Morristown-West (TN) 677,
                   Central Magnet (TN) 721, American Christian 735, Chattanooga Christian (TN) 774, Brentwood (TN) 896,
                   Riverdale (TN) 901, Wetumpka 974, Decatur 996,
SAINT JAMES 1025, Saint Benedict -Auburndale (TN) 1165,
                   Bolton (TN) 1296, Muscle Shoals 1364

                   Jake Maddox                                                   17:26.34"      113th overall           (101 points)
                   John Ramsey                                                   18:55.85"      239th overall           (222 points)
                   Harris Washington                                           19:08.78"      246th overall           (229 points)
                   Hawthorne Ramsey                                         19:10.45"      247th overall           (230 points)
                   Spencer Madore                                              19:33.28"      260th overall           (243 points)
                   Basil McHorne                                                20:33.49"      281st overall           (263 points)
                   Jake Hastings                                                  22:34.60"      294th overall           (273 points)

             BOYS RED DIVISION  (5000 meter run)
                   SAINT JAMES finished 39th with 1239 points
                   Franklin (TN) 54, Father Ryan (TN) 82, Independence (MS) 133, Station Camp (TN) 144, Pearl (MS) 169.
                   Homewood 179, Maryville (TN) 180. Central Magnet (TN) 188, Ravenwood (TN) 217, Vestavia Hills 274,
                   Prattville 283, Christian Brothers (TN) 372, Oak Mountain 423, Trinity 424, Morriston-West 451, Thompson 473,
                   Bartlett (TN) 487, James Clemens 544, Spain Park 569, Brentwood, TN 574, Hewitt-Trussville 608, Summit (TN) 608,
                   Centennial (TN) 670, Cartersville (GA) 677, Collierville (TN) 752, Wilson Central (TN) 763, Houston (TN) 831,
                   Southside-Gadsden 890, Riverdale (TN) 943, Bob Jones 978, Wetumpka 986, Prattville Christian 989, Oxford 999,
                   Austin 1060, Chelsea 1073, Athens 1077, Shades Valley 1107, Tuscaloosa County 1162,
SAINT JAMES 1239
 
                   Micah Roundtree                                            22:49.25"       364th overall         (229 points)
                   Austin Sierco                                                  24:14.52"       427th overall         (247 points)
                   Fahir Hasan                                                    24:19.66"       431st overall          (249 points)
                   Trey Gaines                                                    24:25.32"       437th overall         (250 points)
                   Jon-Michael Sampson                                    33:48.36"       498th overall         (264 points)

             GIRLS GOLD DIVISION  (5000 meter run)    
                   SAINT JAMES finished 22nd overall with 510 points
                   Auburn 60, Houston (TN) 111, Ravenwood (TN) 176, Franklin (TN) 221, Brentwood (TN) 229,
                   Arlington (TN) 230, Siegel (TN) 276, Maryville (TN) 281, Collierville (TN) 283, Catholic 287,
                   Homewood 334, Page (TN) 356, Vestavia Hills 368, Oak Mountain 379, Independence (MS) 381,
                   Riverdale (TN) 386, Enterprise 412, Central Magnet (TN) 420, Dyer County (TN) 429,
                   Station Camp (TN) 484, Morristown-West (TN) 492, SAINT JAMES 510, Centennial (TN) 533,
                   Bartlett (TN) 589, Cullman 648, Nolensville (TN) 672, Saint Benedict-Auburndale (TN) 749

                  
Presley Miles                                                  18:26.44            5th overall            (3 points)
                   Sailor Miles                                                    21:16.73"         86th overall          (77 points)
                   Eliana Soto                                                     22:09.91"       116th overall        (107 points)
                   Amanda Grate                                                24:23.73"       169th overall        (160 points)
                   Lana Harwick                                                 24:39.32"      172nd overall        (163 points)
                   Bea Richardson                                              24:58.28"      173rd overall         (164 points)

             GIRLS RED DIVISION  (5000 meter run)
                   SAINT JAMES finished 22nd overall with 608 points
                   Ravenwood (TN) 59, Franklin (TN) 72, Homewood 74, Prattville 99, Vestavia Hills 115,
                   Thompson 164, Father Ryan (TN) 221, Pearl (MS) 251, Brentwood (TN) 274, Oak Mountain 324,
                   Spain Park 353, Collierville (TN) 353, Prat5tville Christian 365, Chelsea 384, Station Camp (TN 404,
                   Independence (MS) 449, Wetumpka 491, Bartlett (TN) 511, Trinity 516, Oxford 581, Bob Jones 588,
                   SAINT JAMES 608, Houston (TN) 625


                   Isabel Cabral                                                  26:44.03"       168th overall      (107 points)
                   Sidnee Beaves                                                26:54.93"       170th overall      (108 points)
                   India Bond                                                      27:39.72"       187th overall      (116 points)
                   Logann Dean                                                  29:31.67"       219th overall      (135 points)
                   Lizzy Headley                                                30:23.84"       231st overall       (142 points)
                   Hannah Rains                                                 30:26.68"       233rd overall      (143 points)
                   Sydney Hart                                                    34:11.31"       250th overall      (149 points)


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE



  OCT  12   UNIVERSITY of ALABAMA CRIMSON CLASSIC   

           VARSITY BOYS   (5000 meter run)
                   SAINT JAMES finished 15th overall with 347 poings
                   Hoover 45, Florence 130, Spain Park 134, Bob Jones 179, Northside 186, LAMP 199, Altamont 222,
                   Fort Payne 267, Saint Paul's 268, Northridge 291, Sparkman 294, American Christian 304,
                   Winfield City 316, Guntersville 344,
SAINT JAMES 347, Asbury 349, Sipsey Valley 371,
                   Holy Spriit 477, Tuscaloosa County 559, Demopolis 612, Douglas 642, Holt 661, Hillcrest-Tuscaloosa 688

                   Jake Maddox                                                   17:47.00"        12th overall      (12 points)
                   Harris Washington                                           19:40.60"       68th overall      (65 points)
                   John Ramsey                                                   19:50.00"        71st overall      (68 points)
                   Spencer Madore                                              20:48.00"     102nd overall    (105 points)
                   Basil McHorne                                                21:11.80"     116th overall     (138 points)
                   Jake Hastings                                                   22:51.30"     163rd overall    (139 points)
                   Micah Roundtree                                             22:51.30"     164th overall
                   Austin Sierco                                                   25:26.70"     191st overall
                   Fabir Hasan                                                     26:21.80"     192nd overall

            VARSITY GIRLS   (5000 meter run)
                   SAINT JAMES finished fourth overall with 137 points
                   Hoover 44, Fort Payne 66, Saint Paul's 113, SAINT JAMES 137, Spain Park 167, Florence 173,
                   Sparkman 195, Altamont 265, Bob Jones 299, Guntersville 304, American Christian 310, LAMP 312,
                   Holy Spirit 312, Hillcrest-Tuscaloosa 374, Winfield City 397, Demopolis 435, Northridge 438,
                   Sipsey Valley 482, Douglas 497, Asbury 560

                   Presley Miles                                                   18:42.70"  1ST OVERALL         (1 point)
                   Sailor Miles                                                     22:15.10"         25th overall      (25 points)
                   Virginia Williams                                            22:37.90"         28th overall      (28 points)
                   Eliana Soto                                                      23:22.70"         34th overall      (32 points)
                   Lana Harwick                                                  24:45.90"         57th overall      (51 points)
                   Amanda Grate                                                 26:19.60"         76th overall      (69 points)
                   Bea Richardson                                               26:20.30"         77th overall      (70 points)
                   Izabel Cabral                                                   27:49.90"       103rd overall
                   Sidnee Beavers                                                27:56.10"       105th overall
                   India Bond                                                       30:05.40"       130th overall


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE




  NOV   2   CLASS 4A SECTION 1 SECTIONALS  (@ Langan Park, Mobile)  

           VARSITY BOYS
                   SAINT JAMES finished sixth overall with 152 points
                   Trinity 30, Catholic-Montgomery 42, LAMP 111, Alabama Christian 112, UMS-Wright 122,
                   SAINT JAMES 152, Satsuma 226, Tallassee 258, Holtville 272, BTW-Montgomery 276, Andalusia 282

                   Jake Maddox                                                   17:26.63"           5th overall         (5 points - INDIVIDUAL STATE QUALIFIER)
                   John Ramsey                                                   19:06.54"         29th overall       (28 points)
                   Harris Washington                                          19:43.42"         43rd overall       (38 points)
                   Spencer Madore                                              19:44.78"         46th overall       (40 points)
                   Basil McHorne                                                19:50.72"         47th overall       (41 points)
                   Hawthorne Ramsey                                         19:55.70"         50th overall       (42 points)
                   Jake Hastings                                                   22:39.07"         68th overall       (56 points)
                   Micah Roundtree                                             23:19.34"         77th overall
                   Fahir Hasan                                                     24:40.17"         89th overall
                   Austin Sierco                                                  24:51.22"         92nd overall


           VARSITY GIRLS
                   SAINT JAMES finished second overall with 57 points  (TEAM - STATE QUALIFIER)
                   Catholic-Montgomery 27, SAINT JAMES 57, Trinity 72, LAMP 105, UMS-Wright 117,
                   Alabama Christian 150, BTW-Montgomery 211
                  

                   Presley Miles                                                   18:54.27"          2nd overall        (2 points)
                   Sailor Miles                                                     22:03.38"           8th overall        (8 points)
                   Eliana Soto                                                      22:34.20"         13th overall      (13 points)
                   Virginia Williams                                            22:44.11"         14th overall      (14 points)
                   Lana Harwick                                                  23:33.48"         21st overall      (20 points) 
                   Bea Richardson                                               26:01.81"        42nd overall      (33 points)
                   Sidnee Beavers                                                26:49.45"        48th overall      (37 points)


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


   NOV   11     CLASS 4A STATE CROSS COUNTRY MEET  (@ Oakville)    

                    4A VARSITY BOYS  (5000 m)
                    SAINT JAMES had only one qualifier
                    Trinity won title with 64 points

                    Jake Maddox                                                 16:46.45"            6th overall

                    4A VARSITY GIRLS  (5000 m)
                    SAINT JAMES finished third overall with 91 points
                    Randolph 45, Catholic-Montgomery 60, SAINT JAMES 91, Trinity 132, West Limestone 132, Wilson 183,
                    Rogers 188, White Plains 198, Sardis 223, Westminster Christian 264, Jacksonville 283, Saks 353

                    Presley Miles                                                 18:43.81"          2ND overall        (2 points)
                    Sailor Miles                                                   20:44.70"           14th overall      (11 points)
                    Eliana Soto                                                    21:18.78"           27th overall      (19 points)
                    Virginia Williams                                          21:55.85"           39th overall      (28 points)
                    Lana Harwick                                                22:15.75"          43rd overall      (31 points)
                    Bea Richardson                                             24:04.16"           81st overall      <55 points>
                    Amanda Grate                                               25:24.34"         101st overall      <67 points>
                    Sidnee Beavers                                              25:35.78"         104th overall
                    India Bond                                                    27:56.94"          118th overall
                    Izabel Cabral                                                 29:43.26"          125th overall

 
FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


RETURN TO THE SAINT JAMES CROSS COUNTRY HOMEPAGE