SAINT JAMES CROSS COUNTRY - 2016

Coaches:  Greg Miles and Jeremy Taylor


 
ROSTERS and AWARD WINNERS

      India Bond                           Sumner Brown                             Izabel Cabral                            Cameron Desjardins
      Amanda Grate                      Laura Grace Henry                       Jackson Hipp                            John Latner
      Jake Maddox                        Spencer Madore                           Presley Miles                            Sailor Miles
      Nicole Millerakis                   Hawthorne Ramsey                      J.B. Ramsey                             Chanley Ritter
      Harris Washington                Virginia Williams



      Jake Maddox                       
Montgomery Advertiser All-Metro Cross Country Team

      Presley Miles                       Montgomery Advertiser All-Metro Cross Country Team
                                                 2016 Super All-State Cross Country Team

      Sailor Miles                         
Montgomery Advertiser All-Metro Cross Country Team

      Virginia Williams                  
Montgomery Advertiser All-Metro Cross Country Team



   AUG   27     SAUCONY BATTLE of ATLANTA  (@ Nash Farms Battlefield, Hampton, GA)   

   VARSITY BOYS  (5000 m)
           SAINT JAMES had only three participants   (309 total varsity entrants)
           (team standings available on below website)

            Jake Maddox                                     18:33.95"          83rd overall
            Spencer Madore                                 21:53.97"        241st overall
            Harris Washington                              22:04.71"        244th overall

   VARSITY GIRLS  (5000 m)
           SAINT JAMES finished 21st out of 35 teams with 563 points
           Landmark Christian, GA 63, Marist, GA 88, Auburn 110, Union Grove, GA 161, Lambert, GA 201, North Oconee, GA 221,
           Pace Academy, GA 238, Cherokee, GA 263, Woodward Academy, GA 321, Kennesaw Mountain, GA 333, Trinity Christian, GA 382,
           Holy Innocents' Episcopal, GA 402, Hebron Christian, GA 418, Northgate, GA 456, Deerfield-Windsor, GA 464, Decatur, GA 475,
           Roswell, GA 480, Norcross, GA 480, Chamblee, GA 494, Lakeside-Evans, GA 562,
SAINT JAMES 563, Lanier, GA 600,
           Whitewater, GA 614,  Mandarin, GA 621, Paideia, GA 642, Mount Vernon Presbyterian, GA 692, Locust Grove, GA 757,
           East Paulding, GA 763, Ola, GA 777, Eagle's Landing, GA 795, Jones County, GA 845, LaGrange, GA 887, Upson Lee, GA 909,
           The Weber School, GA 924, Spalding, GA 979
          
           Presley Miles                                      20:34.50"          19th overall             (19 points)
           Sailor Miles                                        21:51.53"          47th overall             (47 points)
           Virginia Williams                                 23:01.54"          75th overall             (72 points)
           Amanda Grate                                    27:50.69"        213th overall           (197 points)
           India Bond                                         34:29.27"        259th overall           (228 points)



FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE

   SEP      3      MOBILE XC CHALLENGE OF CHAMPIONS  (@ Langhan Park)  

   VARSITY BOYS  (OPEN 5000 m)
            SAINT JAMES had only two competitors
            Brother Martin, LA 64, Saint Thomas More, LA 114, Baker 118, UMS-Wright 163, Spanish Fort 223,
            Long Beach, MS 224, Ocean Springs, MS 229. Saint Stanislaus, MS 236, Daphne 254, Mary Montgomery 255,
            Saraland 273, Davidson 316, Alma Bryant 360, D'Iberville, MS 365, Jackson 386, Trinity 390, Robertsdale 459,
            Foley 463, McGill-Toolen 492, Cottage Hill Christian 546, Ascension Catholic, LA 586, Satsuma 588,
            Baldwin County 626, Demopolis 640, T.R. Miller 723


            Jake Maddox                                        17:57.97"         3rd overall
            Cameron Desjardins                              22:00.72"     129th overall

   VARSITY GIRLS  (OPEN 5000 m)
            SAINT JAMES had only one competitor
            Saint Thomas More, LA 44, Long Beach, MS 62, UMS-Wright 131, Ocean Springs, MS 136, Fairhope 154,
            Oak Grove 166, Demopolis 188, Baker 201, Davidson 255, Saraland 262, T.R. Miller 299, Daphne 358,
            Baldwin County 359, Satsuma 373, Mary Montgomery 379, Trinity 406, Theodore 418,  Robertsdale 478


            Sailor Miles                                          20:42.42"        2ND overall


   GIRLS INVITATIONAL  (5000 m)
           SAINT JAMES had only one competitor
           Ocean Springs, MS 75, McGill-Toolen 110, Baker 124, Fairhope 130, Ascension Catholic, LA 139,
           Spanish Fort 160, Parkview Baptist, LA 172, T.R. Miller 177, Parkway, LA 179, Saint Paul's 182,
           Daphne 276, Trinity 278, D'Iberville, MS 298, Robertsdale 343


           Presley Miles                                        18:57.23"         2ND overall


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


    SEP    10      OPELIKA XC INVITATIONAL  (@ Opelika)    

    VARSITY BOYS  (5000 m)
    SAINT JAMES finished third with 94 points
    Auburn 23, Opelika 52, SAINT JAMES 94, Central-Phenix City 114, Valley 118, Benjamin Russell 136

    Jake Maddox                                             17:58.05"         6th overall        (5 points)
    Hawthorne Ramsey                                    19:34.71"       19th overall      (14 points)
    Spencer Madore                                         21:47.83"       36th overall      (23 points)
    Cameron Desjardins                                   22:02.05"       38th overall      (25 points)
    Harris Washington                                      22:51.39"      42nd overall      (27 points)
    Jackson Hipp                                             26:33.35"        61st overall

    VARSITY GIRLS  (5000 m)

    SAINT JAMES had only three competitors
    Auburn 15, Opelika 52, Smiths Station 79, Benjamin Russell 100

    Presley Miles                                             19:06.19"       1ST overall
    Isabel Cabral                                              27:43.35"      32nd overall
    India Bond                                                 31:01.19"      44th overall


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


   SEP    17      TCBY INVITATIONAL  (@ Sokol Park, Tuscaloosa)    

   VARSITY BOYS  4A - 7A (5000 m)
   SAINT JAMES finished 13th overall with 360 points
   Oak Mountain 45, Homewood 48, American Christian 114, Helena 163, Northside 169, Lawrence County 181,
   Catholic-Montgomery 183, Montgomery Academy 200, John Carroll 205, Holy Spirit 289, Altamont 293,
   Walker 351,
SAINT JAMES 360, Pelham 390, Northridge 426, Sipsey Valley 447, Hillcrest-Tuscaloosa 476,
   Central-Clay County 500, Indian Springs 564, Bibb County 582, Demopolis 584, Berry 640, The Capitol School 721

   Jake Maddox                                                17:18:47"        10th overall    (11 points)
   Hawthorne Ramsey                                      19:20.42"        47th overall    (62 points)
   John Ramsey                                                21:04.84"        66th overall    (92 points)
   Spencer Madore                                           21:11.93"        70th overall    (95 points)
   Cameron Desjardins                                     21:33.36"       75th overall   (100 points)

   VARSITY GIRLS  4A - 7A  (5000 m)
   SAINT JAMES finished 6th overall with 148 points
   Homewood 52, Catholic-Montgomery 76, John Carroll 97, Oak Mountain 105, Lawrence County 118,
   SAINT JAMES 148, Helena 177, Tuscaloosa County 226, Sipsey Valley 253, Northside 283,
   Walker 286, Bibb County 336, Northridge 396

   Presley Miles                                                18:56.55"        3RD overall      (3 points)
   Sailor Miles                                                  21:19.29"        14th overall     (13 points)
   Virginia Williams                                         21:27.68"        16th overall     (15 points)
   Izabel Cabral                                                27:02.27"        66th overall     (57 points)
   Chanley Ritter                                              27:29.00"       72nd overall     (60 points)
   Nicole Millerakis                                         29:15.71"        82nd overall    <68 points>
   India Bond                                                   29:42.14"        88th overall     <73 points>

   JUNIOR VARSITY BOYS  (5000 m)
   SAINT JAMES had only three participants
   Team Scores are available on event website

   Harris Washington                                       23:06.77"        87th overall
   Sumner Brown                                             23:18.46"        91st overall
   Jackson Hipp                                                24:30.08"     109th overall


   JUNIOR VARSITY GIRLS  (5000 m) and MS BOYS/GIRLS  (2.3 miles)
   SAINT JAMES had no participants

FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


   SEP    24       CENTRAL ALABAMA CROSS COUNTRY INVITATIONAL  (hosted by Catholic / @ Gateway Park, Montgomery)

   VARSITY BOYS  (5000 m)
   SAINT JAMES finished fourth overall with 136 points
   Auburn 17, Catholic 59, Montgomery Academy 87, SAINT JAMES 136, Alabama Christian 149,
   Valley 153, Prattville Christian 183, Benjamin Russell 205, Andalusia 232

   Jake Maddox                                                18:26.48"      11th overall        (11 points)
   Hawthorne Ramsey                                      20:15.40"      26th overall        (25 points)
   John Ramsey                                                21:01.34"      29th overall        (28 points)
   Spencer Madore                                           22:39.01"      37th overall        (35 points)
   Harris Washington                                       23:03.97"      40th overall        (37 points)
   Caneron Desjardins                                     23:09.62"       41st overall       <38 points>
   Sumner Brown                                            24:31.92"       49th overall       <45 points>


   VARSITY GIRLS  (5000 m)
   SAINT JAMES finished third overall with 78 points
   Auburn 28, Catholic 49, SAINT JAMES 78, Montgomery Academy 88, Valley 154, Benjamin Russell 163

   Presley Miles                                              20:11.84"        3RD overall        (3 points)
   Sailor Miles                                                21:28.78"          9th overall        (9 points)
   Virginia Williams                                       22:50.00"        16th overall       (15 points)
   Amanda Grate                                            27:09.74"        26th overall       (23 points)
   Chanley Ritter                                            28:10.92"        33rd overall       (28 points)
   India Bond                                                 28:48.32"        34th overall       <30 points>

   JUNIOR VARSITY BOYS  (5000 m)
   SAINT JAMES had only one competitor
   Auburn 35, Catholic 53, Elmore County 70, Montgomery Academy 102, Floyd Magnet M S 137


   Jackson Hipp                                             29:48.92"        44th overall

   JUNIOR VARSITY GIRLS  (5000 m)
   SAINT JAMES had no competitors

   Team scores available on website


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


   OCT     1      EIGHTEENTH ANNUAL JESSE OWENS CLASSIC  (@ Oakville)    

   BRONZE BOYS  (5000 m)
   SAINT JAMES finished 27th overall with 718 points
   Trinity 126, Scottsboro 127, Saint John Paul II 131, LAMP 200, Catholic 208, Lawrence Cuonty 263,
   Randolph 283, Haleyville 284, Westminster Christian 328, Briarwood Christian 340, Beauregard 364,
   Christ Presbyterian, TN 408, West Limestone 416, Rogers 441, Northside 445, Moody 520, Holtville 567,
   L&N STEM Academy, TN 592, Ensworth, TM 593, Oneonta 639, Winfield 652, Sipsey Valley 662,
   White Plains 686, Westminster-Oak Mountain 688, Alexandria 690, Jacksonville 712,
SAINT JAMES 718,
   Wilson 746, Priceville 749, Boaz 760, Tishomingo County, MS 808, East Limestone 845,
   North Cobb Christian, GA 889, West Blocton 900, Russellville 925, Central-Florence 972, Hamilton 993,
   Saks 1012, Saint Clair County 1029, Central-Clay County 1043, Chattanooga Christian, TN 1066,
   Deshler 1067, Brooks 1083, Ardmore 1106

   Jake Maddox                                              16:53.87"            9th overall        (9 points)
   Hawthorne Ramsey                                    18:55.91"        120th overall    (113 points)
   John Ramsey                                              19:52.49"        176th overall    (155 points)
   Harris Washington                                     21:05.88"        277th overall     (218 points)
   Cameron Desjardins                                  21:13.34"        288th overall     (223 points)
   Spencer Madore                                         21:13.92"        289th overall     <224 points>
   Sumner Brown                                           22:36.32"        365th overall     <269 points>
   Jackson Hipp                                             24:22.19"        444th overall


   SILVER GIRLS  (5000 m)
   SAINT JAMES finished 28th overall with 627 points
   Pearl, MS 172, James Clemens 235, Spain Park 253, Vestavia Hills 268, Auburn 269, Baker 269,
   John Carroll 289, Oak Mountain 291, Buckhorn 337, Catholic 345, Florence 400, Grissom 409,
   Starkville, MS 413, Enterprise 424, Summit, TN 440, Oxford, MS 443, Muscle Shoals 446,
   Father Ryan, TN 448, Saint Cecilia Academy, TN 458, Arab 501, Station Camp, TN 523,
   Bob Jones 528, Hume-Fogg, TN 552, Beech Senior, TN 557, North Hardin, KY 581, Cullman 593,
   South Gibson County, TN 619,
SAINT JAMES 627, Helena 725, Wilson Central, TN 753,
   Germantown, TN 781, Opelika 786, Albertville 822, Oxford 827, Hartselle 897, Huntsville 1006,
   Greeneville, TN 1021, Tuscaloosa County 1025, Hewitt-Trussville 1032, Athens 1064,
   Shades Valley 1133, Southside-Gadsden 1137, Decatur 1216, Wetumpka 1350


   Presley Miles                                             18:37.31"         2ND overall         (2 points)
   Sailor Miles                                               20:31.53"          35th overall       (33 points)
   Virginia Williams                                      21:54.92"       103rd overall        (98 points)
   Amanda Grate                                           25:39.37"       266th overall      (244 points)
   Izabel Cabral                                             26:15.50"       273rd overall      (250 points)
   Chanley Ritter                                           26:21.75"       276th overall     <252 points>
   India Bond                                                27:08.39"       281st overall      <257 points>

   NO SAINT JAMES COMPETITORS in any other COMPETITION SUBGROUP


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


   OCT   13      UNIVERSITY of ALABAMA CRIMSON CHALLENGE  (@ University of Alabama) 

   VARSITY BOYS  (5000 m)
   SAINT JAMES had only one competitor
   Hoover 56, Vestavia Hills 68, Homewood 71, Spain Park 96, American Christian 120, Northside 192,
   Guntersville 235, Haleyville 248, Holy Spirit 295, Saint Paul's 325, Prattville 341, Lauderdale County 364,
   Asbury 392, Winfield City 396, Walker 397, Sipsey Valley 416, Muscle Shoals 477, Hillcrest-Tuscaloosa 496,
   Northridge 499, Berry 597, Tuscaloosa County 617, Demopolis 640


   Jake Maddox                                             17:21.80"          20th overall

   VARSITY GIRLS  (5000 m)
   SAINT JAMES had only two competitors
   Hoover 57, Homewood 75, Spain Park 97, Vestavia Hills 108, Saint Paul's 111, American Christian 169,
   Muscle Shoals 217, Walker 277, Tuscaloosa County 281, Guntersville 308, Prattville 310, Holy Spirit 324,
   Haleyville 333, Winfield City 372, Sipsey Valley 385, Demopolis 451, Lauderdale County 480, Asbury 486


   Presley Miles                                            18:27.80"          2ND overall
   Sailor Miles                                              21:25.90"           23rd overall


   JUNIOR VARSITY BOYS and JUNIOR VARSITY GIRLS  (5000 m)
   SAINT JAMES had no participants
   Team Scores can be viewed on website

FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


  OCT   15      WARHAWK XC CHALLENGE  (@ Auburn University at Montgomery)   

  VARSITY BOYS  (5000 m)
  SAINT JAMES finished ninth overall with 302 points
  Auburn 28, Trinity 85, Catholic 126, Prattville 137, Montgomery Academy 166, Wetumpka 193,
  Beauregard 198, Holtville 290,
SAINT JAMES 302, Houston Academy 304, Alabama Christian 306,
  BTW-Montgomery 350, Central-Phenix City 364, Stanhope Elmore 344, Pleasant Home 453,
  Tallassee 470, Prattville Christian 474, Benjamin Russell 494, Dothan 497, Pike Road 501,
  Charles Henderson 521, Straughn 558, Park Crossing 611, Andalusia 664

  Jake Maddox                                              16:57.58"          7th overall       (7 points)
  Hawthorne Ramsey                                    19:21.23"        54th overall     (47 points)
  Spencer Madore                                          20:39.54"        97th overall     (78 points)
  Harris Washington                                      20:50.38"      109th overall     (84 points)
  Cameron Desjardins                                   20:52.69"      111th overall     (86 points)
  Sumner Brown                                           22:22.06"      153rd overall   <113 points>
  Jackson Hipp                                              24:34.78"      217th overall   <143 points>

  VARSITY GIRLS  (5000 m)
  SAINT JAMES finished third overall with 146 points
  Auburn 20, Catholic 72, SAINT JAMES 146, Prattville 154, Trinity 160, Montgomery Academy 171,
  LAMP 214, Alabama Christian 218, Holtville 225, Dothan 261, Prattville Christian 273,
  Wetumpka 286, BTW-Montgomery 344, Pike Road 388, Pleasant Home 419, Stanhope Elmore 473

  Presley Miles                                             19:07.14"           2ND overall      (2 points)
  Sailor Miles                                               20:59.12"            12th overall    (12 points)
  Virginia Williams                                      21:35.13"            19th overall    (17 points)
  Amanda Grate                                           24:50.75"            67th overall    (49 points)
  Izabel Cabral                                             25:49.29"            91st overall     (66 points)
  Chanley Ritter                                           25:51.23"           92nd overall    <67 points>
  India Bond                                                27:08.88"          113th overall     <73 points>


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


  OCT   22      20TH ANNUAL AUBURN TIGER CLASSIC  (@ Kiesel Park, Auburn)   

  1A-4A BOYS  (5000 m)
  SAINT JAMES finished sixth overall with 175 points
  LAMP 64, Catholic 72, Westminster-Oak Mountain 115, Montgomery Academy 128, Randolph 152,
  SAINT JAMES 175. West Limestone 178, T.R. Miller 185, Holtville 197, Alabama Christian 247,
  BTW-Montgomery 250, Opp 349, Childersburg 364, Bibb County 367

  Jake Maddox                                             17:24.82"           2ND overall       (2 points)
  Hawthorne Ramsey                                   19:09.35"          32nd overall     (30 points)
  John Ramsey                                             19:19.50"           34rh overall     (32 points)
  Spencer Madore                                        20:33.61"           63rd overall     (55 points)
  Harris Washington                                    20:48.34"           65th overall     (56 points)
  Cameron Desjardins                                 20:53.74"           69th overall     <60 points>
  Sumner Brown                                          22:10.18"           88th overall    <74 points>
  Jackson Hipp                                            25:52.37"         112th overall

  1A-4A GIRLS  (5000 m)
  SAINT JAMES finished sixth overall with 138 points
  West Limestone 76, Catholic 78, Westminster-Oak Mountain 82, Randolph 83, T.R. Miller 120,

  SAINT JAMES 138, Montgomery Academy 190, LAMP 227, Holtville 233, BTW-Montgomery 297,
  Childersburg 341, Bibb County 346

  Presley Miles                                            18:59.20"          2ND overall        (2 points)
  Sailor Miles                                              20:40.54"          11th overall       (11 points)
  Virginia Williams                                     21:18.31"          18th overall       (18 points)
  Amanda Grate                                          24:29.96"          60th overall       (52 points)
  Izabel Cabral                                            25:08.36"          69th overall       (56 points)
  India Bond                                               25:59.42"           78th overall      <62 points>


FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE



  NOV    3       CLASS 4A SECTION 1 SECTIONALS  (@ Langan Park, Mobile)  

  VARSITY BOYS  (5000 m)
  SAINT JAMES finished fifth overall with 165 points
  LAMP 42, Trinity 46, Catholic 67, UMS-Wright 109, SAINT JAMES 165, Holtville 181,
  Alabama Christian 196, BTW-Montgomery 218, Tallassee 251, Satsuma 257, Andalusia 286

  Jake Maddox                                               17:58.75"         9th overall        (9 points) - STATE QUALIFIER
  Hawthorne Ramsey                                     19:11.83"       27th overall      (27 points)
  John Ramsey                                               20:08.75"       45th overall      (39 points)
  Spencer Madore                                          21:15.43"       55th overall      (43 points)
  Harris Washington                                      21:35.42"       59th overall      (47 points)
  Cameron Desjardins                                   21:41.89"       60th overall     <48 points>
  Sumner Brown                                            24:17.27"       80th overall    <66 points>
  Jackson Hipp                                              28:33.92"       98th overall


  VARSITY GIRLS  (5000 m)
  SAINT JAMES finished third overall with 91 points  (qualified for State Meet)
  Catholic 36, UMS-Wright 73, SAINT JAMES 91, Trinity 106, LAMP 127, Alabama Christian 169,
  Holtville 172, BTW-Montgomery 200, Satsuma 201, Andalusia 229

  Presley Miles                                              19:31.28"      2ND overall        (2 points)
  Sailor Miles                                                21:24.07"         5th overall        (5 points)
  Virginia Williams                                       22:51.40"       11th overall      (11 points)
  Amanda Grate                                            25:10.28"       34th overall      (33 points)
  India Bond                                                  26:21.84"      42nd overall     (40 points)
  Chanley Ritter                                            26:59.37"       47th overall    <44 points>
  Nicole Millerakis                                       30:58.36"       70th overall    <59 points>
  Izabel Cabral                                              31:19.09"       71st overall

FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


   NOV   12      CLASS 4A STATE CROSS COUNTRY MEET  (@ Oakville)    

   4A VARSITY BOYS  (5000 m)
   SAINT JAMES had only one qualifier

   LAMP 88, Randolph 90, Trinity 95, Northside 105, Catholic 110, Haleyville 131, Rogers 185,
   West Limestone 197, Westminster Christian 202, Ashville 218, White Plains 265, Sipsey Valley 300


   Jake Maddox                                               17:00.64"     13th overall


   4A VARSITY GIRLS  (5000 m)
   SAINT JAMES finished seventh overall with 177 points
   Randolph 55, Catholic 65, West Limestone 69, UMS-Wright 160, Wilson 160, Rogers 176,
   SAINT JAMES 177, Ashville 188, Jacksonville 226, DAR 240, White Plains 243, Sipsey Valley 250

   Presley Miles                                               18:48.11"     2ND overall        (2 points)
   Sailor Miles                                                 20:36.70"     17th overall       (15 points)
   Virginia Williams                                        21:36.41"     33rd overall       (29 points)
   Amanda Grate                                             24:51.10"     93rd overall       (65 points)
   India Bond                                                   25:05.36"     94th overall       (66 points)
   Chanley Ritter                                             26:33.21"   116th overall       <78 points>
   Isabel Cabral                                               27:48,68"   123rd overall       <80 points>

FOR COMPLETE MEET RESULTS, CLICK HERE


RETURN TO THE SAINT JAMES CROSS COUNTRY HOMEPAGE